Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Değerli okuyucularım findeks kredi notu, bankaların kredi kararını verirken dikkate aldığı önemli bir referans notudur. Kredi Kayıt Bürosu dönemin en büyük 9 bankasının ortaklığı ile kurulmuştur. Bankalar için kredi notu, kredi kararı verilirken önemli bir basamaktır. Kredi notu iyi olmayan vatandaşlar otomobil ve konut kredisi başta olmak üzere ihtiyaç kredilerinden faydalanmayabilir. Kredi notunuz son 5 yıl içerisindeki ödeme alışkanlığınıza göre değişiklik gösterebilir. Daha önce kredi notunuzu Kredi Kayıt Bürosu’nun adresinden öğrenebilirdiniz, şimdi ise ilgili bankanın web sayfasını kullanarak kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrenmek için T.C kimlik numaranız, Aile sıra no bilginiz ve doğum tarihinizi eksiksiz olarak girmelisiniz. Sistemde kredi notunuzun hangi seviyede olduğu karşınıza çıkacaktır. Ayrıca kredi notu bizzat şubeye gidilerek öğrenilebilen bir kavramdır. Banka yetkilileri kredi notunuzu öğrenmeniz için bir dilekçe doldurmanızı isteyecektir. Bu dilekçeyi eksiksiz doldurduğunuz takdirde en kısa sürede kredi notunuz hesaplanır. Kredi notunuz 1200 puandan düşük ise kredi talebiniz reddedilir. Kredi notu 1500’den yüksek olan müşterilerin kredi başvuruları anında kabul edilir.

Kredi notu öğrenme aşamasında notu yüksek olan müşteriler için herhangi bir sıkıntı oluşmaz. Fakat notu düşük olan müşteriler için önündeki birkaç ayın önemi büyüktür. Kredi notunu düşüren en önemli faktör kuşkusuz kredi kartınızın asgari tutarını ödemenizdir. Kredi kartınızın asgari tutarını ödemeniz kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi kartınızın asgari tutarını ödemeniz görünürde olumlu gibi görünse de arka planda sizin notunuzu olumsuz yönde etkiler. Bu nedene kredi notunuzun düşmemesi için daima kredi kartı asgari tutarının tamamını ödemeye çalışın.

Kredi borcunuza sadık olduğunuz takdirde kredi notu her zaman yüksek seviyelerde olur. Bu makalemizde kredi notunu nasıl öğrenmeniz gerektiği ile ilgili bilgi verdik. Kredi notunu yüksek tuttuğunuz takdirde kredi notunu yükseltmeniz için hiçbir çaba sarf etmenize gerek kalmayacaktır. Bu nedenle kredi veya kredi kartı borçlarınızı günü geçmeden ödemeniz sizin için faydalıdır. Nakit paraya ihtiyacınız olduğu sürece kredi notunuzu yüksek tutmanızda fayda var.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? için 5 cevap

 1. Ferdi der ki:

  Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmeniz oldukça kolaydır sadece üye olmanız yeterli olacaktır.

 2. Feride der ki:

  Findeks’e üye olarak kolaylıkla notunuzu öğrenebilirsiniz önemli olan üye olursan tüm bilgilerinizi doğru girmeniz gerekiyor.

 3. Mesut der ki:

  Findeks üzerinden notunuzu öğrenmeniz kolaydır ve ilk sorgulamanızda ücretsizdir.

 4. Tolga der ki:

  Findeks üzerinden yapacağınız sorgulamada ilk önce ücretsizdir ve diğer sorgulamanız 5 TL’dir.

 5. tayfur der ki:

  Findeks kayıt olarak oldukça kolay yapıyoruz bu işlemi ve ilk sefer ücretsiz olması oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir