Findeks Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu hesaplaması için kullanılan farklı veriler bulunmakta olup bu verilerde yaşanan değişmeler kredi notunun düşmesi ya da yükselmesi gibi farklı etkilere neden olur. Peki, Findeks kredi notu neden düşer? Findeks kredi notu hesaplaması için kullanılan borç ödeme düzenlerinde yaşanan aksamalar en önemli belirleyici olup bu ödemelerde yaşanan aksamalar ne yazık ki kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

Bu notun düşmesindeki en önemli etken kişinin ödemelerinde gecikmeye düşmesi ya da borcu ödemediği için yasal takip altına girmesidir. Zaten yasal takip altına giren ya da başka bir deyişle kara listeye giren kişilerin bu listeden çıkmadan bir daha kredi kullanmaları mümkün değildir. Bunun için ya kara liste affı çıkarılması ya da kara listeden çıkmak için yasal süre olan 5 yılın dolmasının beklenmesi gerekmektedir.

Kredi notu düşme nedenleri arasında yer alan bir diğer başka önemli neden ise kişinin yeni bir kredi kullanmasıdır. Kullanılan kredi tutarı kişinin kredi borç riskini arttıracağı için otomatik olarak bu kredi notuna eksi olarak yansır. Yine kişinin aylık gelirinin düşmesi, mal varlığının azalması gibi durumlarda kredi notunu düşürmektedir. Kredi notunu yükseltmek için ise en dikkat edilmesi gereken nokta kesinlikle bankalara olan borçların ya da bankalar üzerinden ödenen tüm borçların düzenli olarak yatırılmasıdır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir