Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks ülkemizde bulunan en büyük bankaların ortak girişimler ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilen özel bir sistemdir. Bu sistemde son 5 yıl içerisinde bankalardan kredi çeken ya da kredi kartı kullanan kişilerin bu ürünleri kullanırken gösterdikleri performansa bağlı olarak hesaplanan ortalamasıdır.

Bu hesaplamada baz alınan en önemli veri kişilerin borçlarını ödeme düzenidir. Kredisini tam zamanında ödeyen, kredi kartı ödemelerini düzenli yapan kişilerin yani borçlarına sadık olan müşterilerin kredi notu ortalaması yükseltilir. Burada amaç borcunu düzenli ödeyen kişinin ödüllendirilmesi, borcunu ödemeyen kişilerin ise düşük kredi notu ortalaması ile cezalandırılmasıdır.

Çünkü düşük kredi notu olan kişilerin bankalardan kredi kullanması son derece zordur. Özellikle de kredi notu düşük olanların konut kredisi gibi yüksek tutarlı krediler kullanmaları zorlaştırılmaktadır. Bu sayede bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerini peşinen kredi ödemelerini düzenli yapmaları konusunda uyarmış olur. Kredi borcunu ödemeyerek icralık olanlara ya da kara listeye girenlere kredi verilmemekte olup kara liste affı çıkarılsa dahi bankaların uygulamalarında hiçbir değişiklik yapılmamaktadır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir