Findeks Renkleri ve Anlamları

Kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka öncesinde kredi notu sorgulaması yaparak kredi notlarını öğrenmeleri gerekir. Kişinin kredi onayı alıp alamayacağını belirleyen en önemli etkenler arasında yer alan Findeks kredi notu kişinin aynı zamanda finansal referansı olarak kabul edilmektedir. Findeks kredi notu sıfır değerinden başlar ve en yüksek kredi notu 1.800 puan olarak uygulanmaktadır.

Findeks renk tablosu uygulanmakta olup kişi sahip olduğu kredi notu ortalamasına bağlı olarak bu renklerden birine ait dilimde yer alır. Findeks renkleri ve anlamları ise şöyledir:

Findeks kırmızı kredi notu: Ne yazık ki bu kişiler bankalar tarafından riskli grup içerisinde yer alan kişilerdir ve kredi onayı alabilmeleri farklı pek çok kritere bağlı olarak belirlenmektedir. Bu kişiler daha ziyade ipotekli ihtiyaç kredisi ya da 5 bin lira ihtiyaç kredisi gibi düşük ihtiyaç kredilerinden yararlanabilir.

Findeks Turuncu kredi notu: Az riskli grup olup kredi onayı alabilmeleri adına mutlaka maaşları ile orantılı olan kredi tutarları için başvuruda bulunmaları gerekir.

Findeks Sarı kredi notu: Findeks kredi notu değerlendirme işleminin ardından çıkan sarı renk kişinin kredi notunun orta düzeyde olduğunu gösterir. Genelde kredi notu risk tablosu içerisinde bu renkte yer alan kişilerin kredi onayı verilmekte olup burada kredi tutarı büyük rol oynar.

Findeks Yeşil Kredi Notu: Kredi notunun çok iyi olduğunu gösterir. Findeks yeşil kredi notu ortalaması olan kişiler maaşları ile orantılı aylık ödemeye sahip olan her kredi başvurusu için kesin onay alabilir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir