Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2016

Bankaların en büyük kazanç kalemleri gerçekleştirdikleri işlemlerden ve kullandırdıkları kredilerden tahsil ettikleri masraflardır. Bu masraflar sayesinde bankalar her yıl gören herkesin büyük bir şaşkınlık yaşadıkları rekor kar oranları açıklamaktadır. Hesap işletim ücreti ise tahsil edilen ücretlerden sadece biridir.

Bankalar her yıl belirli miktarlarda hesap işletim ücreti tahsil etmekte olup tahsil edilen tutarlar, tahsil dönemleri ve işletim ücreti kesilme koşulları ne yazık ki bankalar arasında farklılıklar göstermektedir. Bazı bankalar ise belirli koşulları sağlayan müşterilerinden hesap işletim ücreti almamaktadır. Peki, hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileridir ve bankaların hesap işletim ücreti 2016 uygulamaları ne kadardır?

Garanti Bankası Hesap İşletim Ücreti 

Garanti Bankası hesaplarından en az 2 adet otomatik ödeme talimatı veren müşterilerinden bu talimatları düzenli ödemeleri durumunda hesap işletim ücreti tahsil etmemektedir. Bu kriterleri karşılamayan müşterilerinden ise yılda 3 kere olmak üzere toplamda 134 lira ücret tahsil edilmektedir. Bu rekor ücret ile ne yazık ki Garanti Bankası yıllık işlem ücreti olarak en yüksek tutarda para tahsil edilen bankalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Denizbank Hesap İşletim Ücreti 

Denizbank yıllık hesap işletim ücreti olarak müşterilerinden 139 lira tahsil etmekte olup bu tutarı yılın belirli aylarında dönemsel olarak 2 kerede çekmektedir. Hesapta para olduğu anda işletim ücreti tahsil edilmekte olup bu nedenle hesaptan otomatik ödeme talimatı bulunan kişilerin mağdur olmamak adına bu tutarı düzenli olarak takip etmeleri gerekmektedir.

Halk Bankası Hesap İşletim Ücreti 

Düşük hesap işletim ücreti alan bankalar arasında yer alan Halk Bankası yıllık hesap işletim ücreti olarak 78 lira tahsil etmektedir.

Türkiye Finans Hesap İşletim Ücreti 

Türkiye Finans bankası koşulsuz hesap işletim ücreti almayan bankalar arasında bulunmakta olup hiçbir isim altında hesaplardan kesinti de bulunmamaktadır.

Yapı Kredi Bankası Hesap İşletim Ücreti 

Yapı Kredi hesap işletim ücreti olarak müşterilerinden yıllık 129 lira kesintide bulunmakta olup bu ücreti ödememek isteyen müşterilerinden hem otomatik ödeme talimatı vermelerini hem de hesaplarında belirli tutarda para bekletmelerini talep etmektedir. Bu ortalamayı tutturamayan müşterilerinden ise hesap işletim ücreti aldırmayı sürdürmektedir.

Hesap İşletim Ücreti  Nasıl Geri Alınır?

Hesap işletim ücretine itiraz etmek isteyen kişilerin ilk olarak bağlı bulundukları ilçede yer alan Kaymakamlık binası içerisinde yer alan tüketici hakları hakem heyetlerine itiraz etmeleri gerekir. Bu itiraz sonucunda bankalar genelde bu tutarı iade etmekle beraber en son aşamaya kadar ödememek için ise direnmektedir. Bunun nedeni de herkesin bu tutarı geri almak için başvuruda bulunmasını engellemektir.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir