Hesap Kesim Tarihi Nedir, Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanıcılarının aşina olduğu terimlerden biride kredi kartı hesap kesim tarihi terimidir. Peki, kredi kartı hesap kesim tarihi nedir? Her kredi kartının belirli bir hesaplama takvimi bulunmaktadır. Bu takvimin sona erdiği iş gününe ise hesap kesim tarihi denilmektedir. Bu tarihte kredi kartı ile o ay içerisinde yapılan tüm harcamalar ve gerçekleştirilen ödemeler hesaplanmakta, borç ve alacak dökümleri çıkarılarak kredi kartı kullanıcısına bildirilmek üzere kredi kartı ekstresi oluşturulmaktadır.

Bu nedenle hesap kesim tarihinde alışveriş yapılması ile peşin para ile alışveriş yapılması arasında hiçbir fark yoktur. Bilinçli kredi kartı kullanıcısı olmak isteyen kişilerin hesap kesim tarihlerini takip etmeleri ve bu tarihlere yakın olan tarihlerde kesinlikle kredi kartı ile yüksek miktarlı alışveriş yapmamaları gerekir. Örnek vermek gerekirse her ayın 29 ‘unda hesap kesim tarihi olan bir kredi kartı ile ayın 28’inde ve 29’unda yapılan alışverişlerin aynı gün hesap kesim tarihi olması nedeni ile hesaplanarak kredi kartı ekstre borcuna yansıtılmaktadır.

Bu da kredi kartı kullanan kişinin 4-5 gün içinde bu parayı yatırma zorunluluğunun doğmasına neden olacaktır. Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirme işlemlerinde ise amaç kredi kartı son ödeme tarihi için maaşınıza olan uygunluğu sağlamaktır. Bunun için kredi kartı müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden başvuruda bulunabileceğiniz gibi kredi kartı internet şubesi üzerinden kendi işlemlerinizi kendinizin de yapması mümkündür.

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir