İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Çıkar

İhtiyaç kredisi, bankalar tarafından belirlenen ve insanların günlük nakit ihtiyaçlarında kullanmaları için sunulan bir kredi türüdür. İhtiyaç kredisi daha ziyade günlük ve anlık nakit ihtiyaçlarına yönelik bir kredi olması bakımından, miktar olarak da diğer kredilere oranla daha düşüktür. Bankaların belirlediği ihtiyaç kredileri genellikle 10 bin TL ile 30 bin TL arasında değişmektedir. Bu kredilerin başvuru ve kredinin alınması süreçleri, diğer kredi türlerine göre daha kısa sürmektedir.

İhtiyaç kredisi kaç günde çıkar diye soranlar için, öncelikle başvuru şeklinin ve bankanın önceden bir müşterisi olup olunmadığının, bu durumu etkilediği söylemek gerekir. Zira bankanın hali hazırda bir müşterisi iseniz ve internet bankacılığı sistemini aktif olarak kullanıyorsanız, internet üzerinden yapacağınız kredi başvuruları 24 saat içerisinde sonlandırılır ve paranız da isterseniz yine internet üzerinden tarafınıza ulaştırılır. Ancak diğer başvuru kanallarında da bu sürenin çok fazla uzun olmadığını belirtmek gerekir.

Başvuru için direkt olarak şubeleri seçiyorsanız, öncelikle bankanın istediği belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. İhtiyaç kredilerinde ise bu belgeler sadece kimlik ve maaş bordrösü olmaktadır. Bu belgeleri temin ettikten sonra yaptığınız başvurularda, kredinin cevabı aynı gün içinde size iletilebilir. Özellikle günün erken saatlerinde başvuruyu yaptıktan sonra, mesai bitmeden kredinin cevabı size iletilir ve genellikle bir sonraki günde de krediniz tarafınıza ulaştırılır. Aynı gün içinde ihtiyaç kredisini müşterisine veren de birçok banka bulunmaktadır.

İhtiyaç kredilerinin daha çabuk verilmesinin en büyük sebebi, miktarın düşük olmasıdır. Yani asgari ücret ile geçinen bir kişinin bile ihtiyaç kredisinden yararlanabildiği varsayarsak, bankalar bu krediyi genel olarak olumlu sonuçlandırmaktadır. Elbette bu noktada kredi notunuzun da önemli olduğunu söylemek gerekir. Kredi notu düşük olan kişiler için durum biraz daha zorlaşabilir.

 

Bu yazı İhtiyaç Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir