İhtiyaç Kredisi Limiti Artık Gelire Göre Belirlenecek

İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin en çok yanıt aradıkları soruların başında “ne kadar kredi kullanabilirim?” sorusu yer almaktadır. Eskiden bu sorunun belirlenmesinde ki en önemli faktör kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması olarak görülürken günümüzde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte artık kişiye aylık kazancına bağlı olarak kredi onayı verilecek.

Yani kişinin kullanabileceği kredi limiti kendi aylık gelirine bağlı olarak belirlenecek. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun aylık geliriniz düşük ise (maaşınız yüksek olsa da asgari ücreti ile çalışıyorsanız) bu durumda yüksek kredi çekmeniz mümkün değildir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi limiti belirlenirken mümkün olduğunca aylık gelirinizi yüksek göstermeye çalışmanız gerekir.

Eğer kira geliri gibi ek gelirleriniz bulunuyor ise bu durumda tüketici kredisi limitleri belirlenirken bankaya bu tip ek gelir belgeleri de sunmanız gerekir. Bu sayede kredi kullanabileceğiniz tutarı yükseltmiş olursunuz. Ancak bu tip ek gelir beyanlarında mutlaka bu beyanınızı bir belge ile kanıtlamanız gerekir. Yani kira geliri beyan ederseniz kira kontratı faiz geliri beyan ederseniz banka defteri gibi kanıtlar gerekir. Bunun haricinde kalan durumlarda kişinin kullanabileceği kredi tutarı aylık gelirinden düzenli ödemelerin düşülmesi sonucu kalan tutarın yarısı kadar. Yani aylık geliri 1.300 lira olan bir kişi 500 lira da kira ödüyor ise bu durumda 1.300 TL – 500 TL = 800 TL / 2 = 400 Lira.  36 ay vadeli kredi kullanılacak ise bu durumda 400 X 36 ay = 14 bin 400 lira olarak hesaplanarak en fazla bu tutara kadar kredi kullanabilir.

Bu yazı İhtiyaç Kredisi kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir