İhtiyaç Kredisini Ödemezsem, Geç Ödersem Ne Olur?

Bankaların en önem verdikleri konulardan biri de müşterilerinin borç ödeme düzenleridir. Son yıllarda tüketici lehine çıkarılan kanunlar sayesinde bankaların yaptırım güçleri büyük oranda azaltılırken banka borcu nedeni ile haciz ya da banka borcundan dolayı hapis yatılması gibi istenmeyen durumlar büyük oranda engellenmektedir.

Ancak bankalar bunun yerine artık günümüzde kredi notu ortalaması adı verdikleri yeni bir uygulama geliştirmiş durumda. Kredi Kayıt Bürosu adı altında yeni bir oluşuma giden bankalar bu sistem üzerinden kurdukları Findeks kredi notu sorgulama hizmeti ile müşterilerine yeni bir sorumluluk yüklemektedir. İhtiyaç kredisi ödemeyen ya da ihtiyaç kredisi taksitlerini gecikmeli olarak ödeyen kişilerin kredi notu ortalamaları  düşürülür.

Düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin ise ne yazık ki kredi onayı almaları çok zordur. Kişinin kredi notunun düşmesi hem başvuruda bulunduğu kredi tutarının onaylanmasını zorlaştırmakta hem de kulanabileceği kredi tutarını düşürmektedir. Bu nedenle mutlaka kişilerin bankaya olan borçlarını tam zamanında ödemeleri ve gecikmeye düşmemeleri gerekir. Kişi kredi borcu nedeni ile takibe düşerse bu durumda bankadan kırmızı kalem yemek olarak ta biline kara listeye girmek durumu ile karşı karşıya kalınır ki bir daha kredi onayı alınması kesinlikle mümkün değildir.

Bu yazı İhtiyaç Kredisi kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir