ING bank Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel emeklilik sistemi, kişinin emekliliği için güvenli bir biçimde tasarruf yapmasına imkan sunan ve yapılan bu tasarrufların yatırıma dönüştürülebilmesini sağlayan kişiye özel bir emeklilik sistemidir. Bireysel emeklilik sistemiyle yapılan yatırımları, belli şartları sağlayarak, emekli olunduktan sonra emeklilikte kişi tasarruf edilen parayı toplu bir biçimde alabilir ya da istenirse toplu para olarak alınması da mümkündür.

Sosyal güvenlik sistemine bir ek olarak yani standart emeklilik sistemleri dışında bir emeklilik sistemi olan bireysel emeklilik sistemi, emeklilikte kişiye ek gelir sağlaması amacıyla oluşturulmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi ayrıca devlet destekli olan bir emeklilik sistemidir. Kişinin sosyal güvenlik hizmetini tamamlayıcı bir emeklilik sistemi olduğu için avantaj sağlamaktadır. Pek çok banka devlet desteğiyle beraber bireysel emeklilik sistemi imkânları sunmaktadır.

İngbank’ın Emeklilik A.Ş. ve NN Hayat işbirliğinde müşterilerine sunduğu, iki tipte bireysel emeklilik sistemini kapsayan bir emeklilik projesidir. İngbank’ın emeklilik sistemleri arasında Emekliliğim Güvende ve Emekliliğim Güvende VIP planları yer almaktadır.

İngbank Bireysel Emeklilik Sisteminin Özellikleri 

*Bireysel emeklilik sistemi kişinin sosyal güvenlik sistemine ilave olarak emeklilik geliri sağlamaktadır. Kişinin sosyal güvenlik sistemine ayrıca bir alternatif değildir, aksine sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı nitelikte bir sistemdir. Sisteme katılma kişinin isteğine bağlıdır.

*Katılımcı kişilerin yatırımları yani katkı payı ödemeleri, uzmanlar tarafınca yatırım fonlarında değerlendirilir.

*Pek çok bireysel emeklilik sisteminde de olduğu gibi devlet, kişinin İngbank bireysel emeklilik sistemine katılım sağlamak istemesi durumunda %25 oranda katkı payı sağlar. Yani yatırılan her 100 TL katkı payında devlet katılımcı alt hesaba 25 TL katkı payı yatıracaktır.

İngbank Bireysel Emeklilik Sistemin Müracaat Şartları

18 yaşını dolduran ve medeni haklarını kullanabilme ehliyetine sahip her kişi İngbank’ın bireysel emeklilik sistemine müracaat edebilir. Ayrıca emekli olma koşulu; katılımcılar 10 sene boyunca katkı payı ödemesi yapmasından sonra ve 56 yaşını doldurmalarından sonra emeklilik hakkı kazanmaktadırlar.

Bu yazı Bireysel Emeklilik kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir