Kaç Defa Kredi Çekebilirim?

Bankadan kredi kullanan kişilerin merak ettikleri sorulardan biride “ikinci kredi nasıl alınır?” sorusudur. Aslında “kaç defa kredi çekebilirim?” sorusu yanlış bir sorudur. Bunun yerine kişinin “ne kadar kredi kullanabilirim?” sorusudur. Çünkü bankalar için önemli olan kişinin kredi kullanma sayısı değil kredi kullanma miktarıdır.

Kredi Risk Raporu 

Findeks risk raporu içerisinde kişinin toplam kullanmış olduğu kredi tutarı, kredi kartı limiti ve kredili mevduat hesabı gibi işlemlerin toplamı yer almaktadır.

Kişinin kredili işlemlerinin toplamını veren bu rakam ne kadar kredi kullanabilirim sorusunun da yanıtıdır. Bu nedenle ikinci kredi başvurusu öncesi bu toplam öğrenilerek kişinin kredi başvurusunu şekillendirmesi gerekir.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 

Kredi hesaplamasında kullanılacak olan bir diğer önemli kriter ise kişinin belgelenebilir aylık gelir toplamıdır. Çünkü kredi notu ortalaması kadar kişinin maaş toplamı da kredi limitini etkilemektedir.

Kişi belgelenebilir gelir tutarının yarısını aşmayacak kadar kredi kullanabilir. Örneğin asgari ücretle çalışan bir kişinin 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunacağı varsayılırsa 1.300 / 1 X 650 lira X 48 ay vade denildiği takdirde kişi 31.200 liraya kadar kredi onayı alabilir. Bu kişi daha öncesinde 10 bin lira kredi kullanırsa bu durumda ikinci kredi başvurusu için kullanabileceği 21.200 liraya kadar kredi kullanma hakkı kalmış demektir.

Bu yazı Bankalar, Kredi Kampanyaları, Kredi Notu, Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir