Kara Liste Nedir?

Kara listede daha önce kullanılmış  kredi ya da kredi kartlarının borcunu ödemeyen kişilerin isimler yer almaktadır. Aylık taksit tutarı ödemesi gereken tutardan fazla olan ve icralık duruma düşen kişilerin bilgileri kayıt altına alınır. Kara liste tamamen maddi bir durum olduğu için bireyin borçlarını ödemesi durumunda bile ancak 5 yıl içerisinde kara listeden adı silinir.

Değerli okuyucularım sicili bozuk olanlar, kredi notu düşük olan bireylerdir. Bu bireyler kredi notu sorgulama işlemi sırasında riskli kişiler olarak tanımlanırlar. Riskli kişiler kategorisinde yer almak istemiyorsanız ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Kara listeye giren müşteriler uzun bir süre burada kalmak zorundadır. Çünkü bu kişiler bankalara ödeme noktasında birtakım sıkıntılar çıkartmıştır. Kredi kartı borcunu 90 gün boyunca ödemeyen her vatandaş takip sürecine girer. Öncelikle idari takip süreci başlar ve bu süre zarfında bankalarla borç ödeme konusunda anlaşmaya varılır. Ancak bu süreçte de borcunu ödemeyen vatandaşlar için yasal takip süreci başlatılır. Bu süreçte iş avukatlara devredilir ve ödemelerin avukat aracılığı ile yapılması amaçlanır. Fakat borç miktarı yasal takip süresinde artış gösterir. Avukatlık masrafları da müşteriye aittir ve onun ücretini de karşılamak zorundadır. Borcunuzu sürekli olarak gecikmeli bir şekilde ödüyorsanız sadece kredi notunuz etkilenir. Ödemelerinizi bankanın belirttiği süre içerisinde yapmayanlar için yasal takip süreci başlatılır. Genel olarak banka yasal takip sürecini başlatmadan önce müşterisi ile irtibata geçer ve borcun bir şekilde ödenmesi için çaba gösterir. Bu durumda da borçlu eğer borcun tamamını ödemezse yasal takip süreci resmen başlamış olur. Yasal takip süreci başladığında ise borcunuzun tamamını en kısa süre zarfında ödemeniz gerekmektedir. Borcunuzu ödemediğiniz her gün için yüksek oranda faiz uygulaması ile karşı karşıya kalmaktasınız. Yasal takipten sonra gelirinizin bir kısmına icra konur ve gelirinizin bir kısmı borcun ödenmesi için kesilir.

Değerli okuyucularım yukarıda yazıda kara listenin ne olduğu ve sürecin nasıl devam ettiği ile ilgili bilgileri aktardık. Umarım bu bilgiler doğrultusunda gerekli tedbirleri alır ve ödemelerinizi düzenli yaparsınız.

 

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kara Liste Nedir? için 7 cevap

 1. Tolga der ki:

  Kara listeye girmek bir çok imkandan yararlanmanızı engellemektedir. Artık taksitli telefon alırken bile kbb puanınız üzerinden alınabilmektedir.

 2. Tuana der ki:

  Kara liste bankaların sizlerinizin sicilinizin bozulması sonucu alınan listedir ve bu listede 5 yıl boyunca isminiz bulunmaktadır.

 3. Tuğçe der ki:

  Bankalar tarafından yaşamış olduğunuz kredi ve kredi kartı sorunlarından dolayı 5 yıl cezalandırılmasıdır.

 4. Arman der ki:

  Kara liste kısaca bankaların sizi cezalandırılmasıdır.

 5. Artun der ki:

  Bankalara olan borçlarınızın ödememesi üzerine uygulanan ceza sistemi.

 6. Atacan der ki:

  Bankalar arasında ceza sistemi olarakta bilinmektedir.

 7. Ataberk der ki:

  Bankaların sizi cezalandırması ve 5 yıl boyunca bankalardan yararlanamamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir