Kara Listeden Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

Bankacılık sektöründe kara listenin tanımı, mevcut borçlarını ödemeyerek bankanın takibine girmiş bireyler için kullanılır. Banka müşterilerinin kredi kartı veya kredi borcunu 90 günlük süre zarfında ödemediği zaman banka tarafından idari süreç başlar. Daha sonra takip süreci avukata devredilir ve kanuni takip süreci başlamış olur. Değerli okuyucularım kanuni takip süreci bankalar nezdinde kara liste olarak tanımlanır.

Kara listeye giren bireylerin borçları ödense dahi 5 yıl süresince kara listede olmaya devam edecektir. Bu bireyler bankalara kredi kartı veya kredi talebinde bulunduğu zaman otomatik olarak reddedilecektir. Kara listeye giren bir bireyin yapması gereken ilk işlem, mevcut borçların tamamını kapatmak olmalıdır. Daha sonra bankadan borcu yoktur yazısı almalıdır.  Alınan bu yazının sonucunda kişi kara listeden çıkmış görünür. Ancak bankalar nezdinde 5 yıl boyunca kredi talep edemez. Bu durumun kısaltılması ya da göz ardı edilmesi imkansızdır. Kara listeye giren vatandaşların kredi notu sıfırlanacağı için, bu müşterilerin kredi notunu yükseltmesi de zaman alacaktır.

Kara listeye giren vatandaşlar kara listeye girme nedenleri olan kredi kartı veya kredi kapatılacağından, bu ürünler üzerinden işlem yapmaya devam edemez. Ancak diğer bankalarda yer alan kredi kartı veya devam eden kredilerini kullanmaya devam edebilir. Bireyin kara listenden daha çabuk çıkabilmesi için mevcut kullanımda ki kredi kartının borçlarını düzenli bir şekilde yapması son derece önemlidir.

Bu süreçte bulunan bireylerin kara listeye girmenin, bankacılık faaliyetlerinin sonu olduğunu düşünmeden kredi kartı veya kredi borçlarını ödemeye devam etmesi gerekir. Şayet bu süreci iyi kullanan bireylerin kara listeden daha çabuk çıktığı bilinmektedir. Düşük miktarlı kredilerin banka müdürlerinin inisiyatifinde olduğundan dolayı 5 yıl beklemeden de kredi alabilirsiniz. Bu nedenle diğer bankacılık ürünlerini bu dönemde doğru bir şekilde kullanmanız kara listeden çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Değerli okuyucularım bu makalede kara listeden nasıl çıkıldığı ile ilgili bilgi verdik. Umarım vermiş olduğumuz bu bilgiler kara listeden çıkmanıza yardımcı olur. Bu süreçte mümkün olduğunca doğru bilgiler ışığında hareket etmeye çalışın. Aksi takdirde kara listeden çıkmanız uzayabilir.

 

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kara Listeden Çıkma Yöntemleri Nelerdir? için 8 cevap

 1. Elifsu der ki:

  Kara listeden çıkmanın malesef hiç bir türlü yolu bulunmamaktadır.

 2. Aliye der ki:

  Kara listeden çıkmak mümkün değildir ve 5 yıl kara listede isminiz bulunacaktır.

 3. Yasemin der ki:

  Kara listeye girmemek için olan borcunuzu başka bir bankadan kredi çekerek kapatmak en mantıklısıdır.

 4. Baran der ki:

  Kara listeden malesef çıkmanız mümkün değildir bu yüzden girmeden önce işlem yapınız.

 5. Baray der ki:

  Kara listeden çıkmak imkansızdır bankaların genel cezalandırma sistemidir.

 6. Barbaros der ki:

  Kara listeye girdikten sonra malesefki çıkmak imkansızdır.

 7. Barlas der ki:

  Kara listeden sonra olan borçlarınızı düzenli ödemeye devam edin. 5 yıllık süre sonunda faydasını göreceksiniz.

 8. Bartu der ki:

  Bankaların kara listesinden çıkmanız imkansızdır bu yüzden bi çözümü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir