Kara Listedeyim Kredi Çekmek İstiyorum? ( Kredi Notu Yükseltme )

Kredi çekmek belli bir zamandan beri kredi notu ile alakalı bir duruma gelmiştir.

Kredi çekmek için daha önce ki yıllarda kara listede olup olmamak, düzenli bir gelirin olması gibi koşullar içermekte idi. Fakat son yıllarda kredi notu ile tüm bankalar kredi çekecek olan müşterilerini daha kolay belirlemektedir. Gerek bir banka şubesine gitmek gerekse internet üzerinden veya SMS ile kredi başvurusunda bulunmak her koşulda kapıyı kredi notuna açmaktadır.

Kredi notu yüksek olan kişiler daha önce kullanmış oldukları kredi borçlarını düzenli olarak ödemekte olan kişilerdir ve bu kişiler için tekrar kredi çekmek son derece kolay olmaktadır. Otomatik ödeme talimatı vermekte kişinin kredi kullanımına bir kolaylıkta buradan oluşturmaktadır.

Kredi notunun yükseltilmesi bankalara olan borcun düzenli olarak ödenmesi ile mümkündür. Kredi notu düşük olan kişiler borcunu yakın zamanda kapatarak kredi notunun yükselmesine olanak tanıyabilmektedirler.

Fakat borcun ödenmediği aşamada ismi kara listede olanlar ne yazık ki tekrar kredi çekmek için 5 yıl bekleme cezası almaktadırlar. Fakat toplumumuzda çoğu kişinin kara listede olması bu sebepten ötürü kredi çekememesi bankaların müşterilerinde azalma olduğunu göstermektedir. Bankalarda bu duruma çare bulmak amacı ile ismi kara listede olan kredi notu düşük olan kişilere tekrar kredi vermeye başlamışlardır.

Sicili bozuk olanlar kredilerden nasıl faydalanır?

Bozuk sicile sahip kişiler öncelikle daha önceden hangi bankadan kredi kullanmışlar ise o bankaya borcunu kapatmak zorundadırlar. Bu da zaten kredi notunu etkileyecektir. Borç kapatıldıktan sonra kefil ile ve ipotek yolu ile bankaya tekrar kredi başvurusunda bulunulabilmektedir. Kefil ya da ipotek ile alınan kredilerin borcunu öderken düzenli ödeme yapılması halinde kişilerin daha önce ki ödeyemedikleri banka borcuna ilişkin kredi notunun düşmesi bu aşamada yükselme yaşayacaktır.

Bu yazı Diğer kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir