Katılım Bankacılığı Nedir?

İslami kesimin düşüncesine göre haram olarak düşünülen faiz nedeniyle, bu düşüncede olan kişilerin bankalara paralarını yatırmaması, bankalardan kredi kullanmaması oldukça doğal bir sonuçtur. Ancak bu durum ülke ekonomisini olumsuz etkilemekte ve kullanılmayan atıl bir sermaye yaratmaktadır.

Ülke ekonomisine katılmayan bu paranın, ülke ekonomisine zararı olduğu kadar, bankalara gitmeyen tasarruf sahipleri adına da zararları bulunmaktadır. Katılım bankacığı, bu noktada devreye girmekte ve faizsiz çalışma prensibiyle, İslami kesimin tasarruflarını değerlendirmektedir. Faizsiz bir çalışma sistemi ile çalışan katılım bankaları, atıl kalan tasarrufların ülke ekonomisine katılmasını sağlayarak, ekonomiyi olumlu anlamda desteklemektedir.

Katılım bankalarının temel olarak çalışma sistemi, kar ve zarar prensibidir. Katılım bankaları, müşterileri adına ticari faaliyette bulunur. Bu faaliyetlerden doğan kar ya da zarar, banka müşterilerine dağıtılır. Yani katılım bankalarının müşterilerinden toplanan fonlar, banka tarafından ticari faaliyetler yoluyla işletilir ve kar ya da zarar adı altında, tasarruf sahiplerine dağıtılır. Katılım banklarının ticari faaliyetlerinden doğan kar ya da zararın %80’i tasarruf sahiplerine dağıtılırken, kalan %20’si bankaya bırakılmaktadır.

Katılım bankalarının faizsiz bankacılık sistemine göre, katılım bankaları tasarruf sahiplerine toplanan fonlar üzerinden net bir gelir sözü vermezler. Çünkü banka tarafından işletilen ve ticari faaliyetlerde kullanılan fonların ne kadar kar edeceği ya da zarar edip etmeyeceği belli değildir. Katılım bankaları, klasik bankalardan bildiğimiz gibi nakit olarak kredi kullandırmamakta, sadece tasarruf sahiplerinin ihtiyaç duydukları diğer bankacılık hizmetlerini sunmaktadırlar.

Katılım bankaları nakit ihtiyacı olan tasarruf sahiplerine finansman adı altında nakit para kullandırırlar ve bu işlemden doğan kar ya da zarar yine müşterilere dağıtılır. Katılım bankalarının müşterilerine nakit kullandırırken uyguladıkları yöntem, peşin olarak mal almak ve aldıkları malı vadeli olarak satmaktır.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir