Kefil Olunan Kişi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Pek çoğumuzun yaşadığı sıkıntılardan biride yakın çevremiz, akrabalarımız ve arkadaşlarımızdan gelen kefil olma talebidir. Özelliklerde de kredilerde kefil olmak verilmesi gereken son derece önemli bir karardır. Çünkü kredide kefil olmak borca eşit şekilde ortak olunması anlamına gelir ki bu da eşit yükümlülüğün kabul edilmesi anlamına gelir.

Kefil Olduğum Kişi Borcunu Ödemiyor

Ne yazık ki kredilerde kefilin sorumluluğu borçlu ile eşittir. Yani kefalet sözleşmesi imzalayan kişilerin banka tarafından krediyi kullanan kişiden hiçbir farkı yoktur. Hatta banka dilerse borcu tahsil etmek için yasal işlem başlatacağı zaman direkt olarak kefile bile talepte bulunma hakkına sahiptir. Bu nedenle kefil olmadan önce kesinlikle iyi bir durum değerlendirilmesinde bulunulmalıdır. Çünkü kefil olunan kişi borcu ödemezse borcu ödemekten başka yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor

Bazen kefil olduğunuz kişi istemeden de olsa borcunda gecikmeye düşebilir. Kredi borcunun 3 taksit vadesinin üst üste geciktirilmesi durumunda banka alacağının tahsilatı için yasal işlemleri başlatma hakkına sahiptir. Eğer kefil olduğunuz kişi borcu ödeme gücüne sahip değilse bu durumda banka alacağını sizden tahsil eder. Yani kefil olduğunuz borcu ödeme sorumluluğunuz bulunur. Bu nedenle kefil olmadan önce 2 kere düşünmenizde fayda var…

Bu yazı Bankalar, İhtiyaç Kredisi, Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir