Kırmızı Kalem Yedim, Nasıl Kredi Çekebilirim?

Bankalara olan kredi ve kredi kartı ödemelerinde sorun yaşayan ve bu yaşadıkları sorun nedeni ile yasal takip altına giren kişiler ne yazık ki kırmızı kalem yemek olarak ta bilinen kara listeye alınmaktadır. Bankalardan kırmızı kalem yedim diyen kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntı bir daha bankadan kredi kullanmak için başvuruda bulunduklarında aldıkları ret yanıtı olmaktadır. Peki, “kırmızı kalem yedim nasıl kredi çekebilirim?” diyen kişilerin ne yapması gerekir?

Öncelikle kara listede olanlara kredi veren bankalar sadece kişinin kara liste affı ile kişinin listeden çıkması ile kredi verebilmektedir. Ancak bu konu tamamen bankanın kendi inisiyatifinde olan bir konu olup bankalar diğer müşterilerini kredi borçlarını ödemeye zorlamak adına kesinlikle kara listede olanlara kredi vermemeyi tercih etmektedir. Ne yazık ki 5 sene sonra bile bankadan kırmızı kalem yiyenlere kredi verilmemekte ve kredi kartı başvuruları bile en düşük limitlerde dahi kabul edilmemektedir.

Yani banka kırmızı kalem affı çıksa bile kendi veri tabanında bu bilgileri sakladığı için kişi kara listeden çıkmak için dilekçe yazsa dahi kendi listesinde yerini korumasına devam ettirir. Bu nedenle de geçmişte yapılan küçük hatalar sonucunda yasal takip altına girenler yıllar sonra bile kredi red kararı ile karşılaşmaktadır. Sorunsuz kredi veren bankalar bile bu konuda son derece katı davranmakta ve altın teminatlı kredi dışında tüm kredi başvurularını kesinlikle reddetmektedir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir