Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Banka Var mıdır?

Kırmızı kalem yemek, bankacılık sektöründe müşterilerde en fazla istenilmeyen durumlardan birisidir. Bir kişinin bankadan kırmızı kalem yemesi demek, kredi borçlarını çok fazla aksattığı anlamına gelir. Bankalar da borçlarına sadık kalamayan hiçbir müşteri ile çalışmak istemezler. Kırmızı kalem, kredi borçlarının 90 gün süre boyunca ödenmemesi sonucu, bankanın yasal takip sistemine başvurması sonucu oluşur. Yasal takip sistemine düşen bir kişi için banka avukatlar aracılığıyla, borcun tamamının ödenmesini ister. Burada genelde 1 hafta gibi bir süre verilir ve bu süre içerisinde de kişilere kırmızı kalem çekilir.

Yasal takip sistemi ve sonrasında gelen kırmızı kalem, bankalar için en fazla risk oluşturan durumdur. Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren banka var mıdır diye soranlar için öncelikli olarak söylemek gerekir ki, şuan için bu soruya kesin bir dille olumlu yanıt vermek mümkün değildir. Çünkü bankalar genel olarak kırmızı kalem yiyen kişilere kredi vermemektedir

. Bu durum istisnasız tüm bankalar için geçerli olmaktadır. Kırmızı kalem, bir borcun ödenmemesinin en üst safhası olarak kabul edilir. Yani bankalar, kişinin yasal takibe kadar hiçbir ödeme yapmamasını göz önünde bulundurur ve bu kişilere kredi vermez. Ayrıca bir bankadan yediğiniz kırmızı kalem, diğer bankaları da etkilemektedir.

Yasal olarak kırmızı kalem yiyen bir kişinin kredi çekebilmesi için tüm borçlarını kapatması ve ardından 5 yıl gibi bir süre geçmesi gerekir. Yani kırmızı kalem yiyen kişiler 5 yıl gibi bir süre boyunca hiçbir şekilde kredi çekemez.

Elbette bunun yanı sıra kişilerin bu süreçte kredilere başvurma hakkı da vardır. Ancak genel olarak bu başvurular olumsuz değerlendirilir. Bazı durumlarda sağlam teminatlar verirseniz ve değerli bir malı bankaya ipotek ettirirseniz, kredi alabilmeniz için ufak da olsa bir ihtimal doğabilir.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir