Konut Kredi Faiz Oranları Düşer Mi?

Ev sahibi olabilmek için ev parasının tamamını biriktirmek hiç kolay bir durum değildir. Bu nedenle ev sahibi olabilmek için bankaların konut kredilerinden faydalanmak gerekmektedir. Kiracılar ve ev sahibi olmak isteyenler kredinin % 20’lik bölümünü biriktirerek bu birikimi sağladıktan sonra bankadan konut kredisi çekmek için gerekli başvuruları yapmayı hayal etmektedirler. Hatta uygun bir ev bulduklarında peşinat elde etmek için arabasını satan ya da model küçülten tüketiciler de bulunmaktadır. Herkesin merakla cevabını beklediği soru konut kredisi faiz oranları düşer mi? sorusudur.

2016 yılı itibari ile ev sahibi olmak isteyenler için Ağustos ayında kamu bankaları öncülüğünde başlatılan konut kredi faiz oranları ile birlikte özel bankalarda 0.95 aylık faiz değeri ile 120 ay vadeli ev kredisi vermeye başladılar. Bu durum ev almak isteyenler için neredeyse 2 yıldır bir puan dahi düşmeyen oranlar yüzünden ev alamayan vatandaşlar için bir fırsat olmuştur.

2017 yılına doğru ilerlerken faiz oranlarının 0.90 ve Vakıf Katılım Bankasının 0.89 faiz oranı görülmektedir. Faiz oranlarının 60 ay vadede 0.90 yine 36 ve 24 ay vade seçenekleri ile 0.80 ile başlayan aylık oranları görmek mümkün olmaktadır.

2017 yılında hemen hemen herkesin konut kredi faiz oranlarının ne kadar olacağı konusunda ciddi merakları mevcut. Faiz oranlarının bir puanın altına inmesi ile birlikte çok ciddi talepler ortaya çıkmış ve ciddi bir konut talebi ile karşılaşılmıştır. Konut kredilerinde bankalar daha önce % 75’ine kadar kredi sağlarken kredi vadelerinin 48 aya çıkaran yönetmelikle birlikte konut kredi peşinatının % 20’ye çekildiği görülebilmektedir. Peşinatın % 20’ye çekilmesindeki ana amaç ekonomiyi canlı tutmak için inşaat sektörüne Kamu Bankaları eli ile para enjekte etmeye devam ederek bunun yolunun da konut kredi faizlerini düşürmek olduğu söylenebilir.

Bu yazı Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir