Konut Kredisi Başvurusu Neden Kabul Edilmez?

Oldukça yüksek tutarlı ve uzun vadeli olarak kullandırılan kredi tutarları bu nedenle bankalar tarafından sık dokunup ince elenerek kullandırılmaktadır. Banka kredi başvuru formunu dolduran kişinin değerlendirilmesinin yanı sıra kredi kullanılarak satın alınmak istenen konutun da bazı kriterleri karşılaması gerekir. Peki, konut kredisi reddi neden yaşanır ve banka konut kredisi başvurusunu neden reddeder.

Konut kredisi başvurusunun onay alabilmesi için hem kredi kullanılmak istenen konutun hem de krediyi kullanmak isteyen kişinin sahip olması gereken kriterler bulunmaktadır. Konutta aranılan şartlar konutun mutlaka tapusunun ve iskanının bulunmasıdır. Yine konut kredisi yaş sınırı uygulanmakta olup genelde bankalar 25 yaş ve üzeri binalarda yer alan daireler için kredi kullandırımına izin vermemektedir. Kişide aranılan şartlar ise kredi notu ortalaması, aylık düzenli bir gelire sahip olunması ve maaşı ile kredi taksit tutarı arasında oran bulunmasıdır.

Yani kredi kullanmak isteyen kişinin aylık belgelenebilir geliri 3 bin lira ise en fazla aylık ödemesi bin 500 liraya kadar olan bir kredi için onay alabilir. Ancak konut kredilerinde bu tutar hesaplanırken aylık hane geliri baz alınır. Yani o evde yaşayan ve çalışan herkesin maaşı toplanarak bu tutar belirlenir. Kişinin eşi ya da çalışan çocuğu var ise ve bunların ikameti de aynı adreste görünüyorsa bu durumda toplam hane geliri baz alınarak aylık toplam gelir tutarı belirlenir.

Bu yazı Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir