Konut Kredisi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Konut kredisi kullanırken pek çok kişinin yaptığı en büyük hata az para ile geçinebileceklerini düşünerek son derece yüksek tutarlı aylık ödemeye sahip olan kredileri dahi kullanmalarıdır. Bu nedenle kişi bir süre sonra kredi geri ödemesi konusunda ne yazık ki sıkıntıya düşmekte ve kredi borcunu geciktirmeye başlamaktadır. Peki, konut kredisi borcu ödenmezse ne olur?

Ne yazık ki bankaların kredi geri ödeme takipleri çok sıkıdır ve borcunu ödemeyen kişilerin evlerini kaybetme riski dahi bulunmaktadır. Konut kredisi borcunun ilk ay gecikmeye düşmesi durumunda banka telefon ile müşterisini arayarak sözlü uyarıda bulunur ve borcun ödenmesini talep eder. Borcun ikinci ayda da gecikmeye düşmesi durumunda banka yine sözlü ihtarda bulunur ve borcun iki taksit tutarının beraber ödenmesini ister.

Üçüncü kez konut kredisi taksit tutarında gecikmeye düşülmesi durumunda banka noterden ihtarname çeker ve alacağını bankanın avukatına devreder. Burada artık ödenmesi gereken 3 taksit tutarı değil toplam konut kredisi borç tutarı rakamıdır. Borcun ödenmemesi durumunda banka tapudaki ipotek hakkını kullanarak konutu satışa çıkarır ve alacağını bu şekilde tahsil eder. Borcun tahsilinin ardından eğer fazla bir tutar kalırsa bu tutar krediyi kullanan kişiye ödenir.

Bu yazı Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir