Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin en zorlandıkları konuların başında da ne yazık ki ödemeleri gereken ağır faiz yükü yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ödemeleri gereken toplam tutar en uygun konut kredisi veren banka üzerinden hesaplama yapılırsa 189 bin lira gibi bir rakama denk gelmektedir.

Bu tutarın içinde konut kredisi dosya masrafı, konut kredisi hayat sigortası ve konut kredisi ekspertiz ücreti gibi pek çok ücret dahil edilmediği için ödenecek fazla tutar nerede ise kullanılan kredi tutarının kendisine yaklaşmaktadır. Bu nedenle konut kredisi kullanmak isteyen kişiler için düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanmak çok önemlidir. Uzun vadeli krediler arasında yer alan konut kredisi paketleri için bankalar özel politikalar yürütmektedir.

Her bankanın kendi kredilendirme politikasından ötürü kredi faiz oranları farklı olmakla beraber ancak genelde bankalar mevcut koşulları göz önünde bulundurarak kredi faiz oranlarının yönüne karar vermektedir. Bu karar aşamasında faktörler global ve yerel gelişmelere bağlı olarak belirlenir. Ülkede yaşanan ekonomik gelişmeler ve siyasi istikrar bankalar için büyük önem taşırken yine global ekonomik gelişmeler de konut kredisi faiz oranları için belirleyicidir.

Ülkemizde yaşanan terör olayları ve Suriye politikası gereği mevcut savaş riskinin sürmesi ne yazık ki konut kredisi faiz oranları düştü şeklinde beklenen haberlerin gecikmesine neden olurken yaşanan bu gelişmelerin bu şekilde devam etmesi durumunda kredi faiz oranlarının yükselme riski de bulunmaktadır. Geride bıraktığımız aylar içinde kredi faiz oranları üzerinde yapılan birkaç puanlık düşüşte bu nedenle son derece sınırlı bir seviyede tutulmuştur.

Bu yazı Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer? için 5 cevap

 1. Mazhar der ki:

  Konut kredisi faizleri oldukça düşük durumdadır ve her geçen gün yeni kampanyalar çıkmaktadır.

 2. Nasuh der ki:

  Bankaların faiz oranları oldukça düşük ve bankaların kampanyaları oldukça fazla bu aralar.

 3. Nasuhi der ki:

  Kredi çekecek olan kişilerin faizleri güncel olarak takip etmeleri gerekiyor.

 4. Nazif der ki:

  Kampanyaları takip ettikten sonra kolaylıkla kredi başvurunuzu yapabilirsiniz önemli olan faiz oranları.

 5. Nazmi der ki:

  Bankalar için oldukça güzel kampanyaları vardır bunları takip ettikten sonra ona göre başvurunuzu yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir