Konut Kredisi Faiz Oranları

Günümüz ihtiyaç alanlarında kişilerin en fazla başvurduğu kredi tipinden birisi de konut kredileridir. Ekonomik anlamda ev fiyatları göz önüne alındığı zaman, haliyle konut kredilerinin miktarı da o derece yüksek olmaktadır. Baktığımız zaman bir konut kredisi ortalama olarak en az 100 bin TL civarıdır. Bu durum da doğal olarak konut kredilerindeki faiz oranlarını daha yukarıya çıkarmaktadır.

En Düşük Faiz Oranları Devlet Bankalarında

Günümüz koşullarında değerlendirdiğimiz zaman en uygun konut kredisi faiz oranları ve vade seçeneklerinin devlet bankalarına ait olduğunu görmekteyiz. Şuan için %80 faiz oranı ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank en uygun faiz oranlarını sunmaktadır. Ayrıca bu bankalarda konut kredileri 120 aya kadar vade yapılabilmektedir.

Devlet bankaları dışında Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Yapı Kredi Bankalarında ise konut kredisi faizlerinin %90 civarında olduğunu görmekteyiz. Bu faiz oranı Denizbank’ta %91 seviyelerinde seyretmektedir. HSBC ve İng. Bank gibi bankalarda ise konut kredileri faiz oranlarının %99 seviyelerine kadar ulaştığını görebilmekteyiz. Bu faiz oranları da kişiler için oldukça yüksek olabilmektedir. Bu nedenle baktığımız zaman en avantajlı konut kredilerinin devlet bankaları tarafından sunulduğu görülmektedir. Ortalama olarak baktığımız zaman Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank’tan alınan 60 bin TL’lik bir kredinin geri ödemesinde 10-11 bin TL civarı bir faiz oluştuğunu görmekteyiz. Bu da Türkiye ortalaması için oldukça avantajlı bir rakam olmaktadır.

Tüm bankaların sizlere sunduğu vade seçenekleri esasen aynıdır. Yani tüm bankalarda 120 aya kadar vade seçeneği hizmeti sunulmaktadır. Ancak bilinmesi gereken nokta şudur ki; vadeler uzadıkça faiz miktarı da artmaktadır. Yani bir krediyi en kısa vadeye böldürmeniz, sizin her zaman avantajınıza olacaktır. Özellikle Ziraat Bankasında vadelerin artmasına bağlı olarak yükselen faiz oranının en düşük seviyelerde olduğunu görmekteyiz.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir