Konut Kredisinde Doğru Vade Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Konut kredisi kullanırken hem yüksek faiz tutarları ödememek hem de krediyi kolaylıkla ödeyebilmek adına dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vade seçiminde bulunabilmektir. Kısa vadeli konut kredileri daha düşük faiz oranlarından yararlanarak daha az faiz ödeme imkanı sağlarken uzun vadeli konut kredileri ise daha daha düşük aylık konut kredisi taksitleri sunarak daha kolay bir ödeme imkanı sağlar.

Burada önemli olan kişinin kendi bütçesine göre uygun olan seçeneği belirlemesidir. Yani kişinin aylık geliri yüksek ise kısa vadeli konut kredisi kullanması önerilirken düşük gelire sahip olan kişilerin ise uzun vadeli konut kredisi kullanarak aylık ödeme tutarlarını düşürmesi en mantıklısı olacaktır. Burada önemli olan mantıklı ve doğru kararlar vererek ödemekte zorlanılmayacak olan bir kredi kullanmayı başarmaktır.

Konut kredisi soruları arasında en çok merak edilenlerden biride “72 ay vadeli konut kredisi mi yoksa 120 ay vadeli konut kredisi mi kullanılmalıdır?” sorusudur. 100 bin lira konut kredisi kullanan bir kişinin 72 ay vadeli konut kredisi kullanması durumunda aylık ödeyeceği taksit tutarı 2.095 lira olurken toplam ödeme tutarı ise 151 bin 340 liradır. Aynı kişi bu krediyi 10 yıl vadeli konut kredisi olarak kullanırsa bu durumda aylık ödemesi 1.642,87 olurken toplam ödemesi ise 197 bin 644 lira oluyor. Yani aylık sadece 453 lira fazla ödeyerek toplamda 46 bin 340 lira az ödemiş oluyorsunuz…

Bu yazı Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir