Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu 2016

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin yüksek masraf ödedikleri tutarlardan biri de konut kredisi hayat sigortası masrafıdır.

Özellikle de uzun vadeli konut kredisi kullanan kişilerden tek seferde yapılan hayat sigortası poliçesi tahsilatı son derece yüksek tutarlarda bir para ödenmesine neden olur. Ödenen paranın son derece yüksek olması nedeni ile de pek çok kişi konut kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırmak istemez. Peki, konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mudur?

Konut Kredisi Hayat Sigortası 

Ülkemizde kredi kullanırken hayat sigortası yaptırılması konusunda belirleyici olan bir kanuni uygulama bulunmamakta olup bu nedenle pek çok kişi kredi kullanırken daha düşük konut kredisi dosya masrafı ödeyebilmek adına hayat sigortası yaptırmamayı tercih etmektedir. Ancak bazı bankalar kredilerin geri dönüşünü güvence altına almak adına hayat sigortasını zorunlu tutmakta ve sigorta yaptırmayan müşterilerin kredi başvurularını reddetmektedir.

Konut Kredisi Kullanan Kişi Ölürse 

Konut kredilerinde hayat sigortası ne yazık ki pek çok kişi tarafından sonradan önemi kavranılan son derece hassas bir konudur. Hayat sigortası yaptıran bir konut kredisi borçlusu vefat ederse banka kalan borcun tamamını mirasçılardan isteme hakkına sahiptir. Ancak hayat sigortası yaptıran konut kredisi borçlusu vefat ederse banka kalan alacağını hayat sigortası poliçesi üzerinden karşıladığı için vefat eden kişinin yakınlarının bir yasal yükümlülüğü bulunmaz.

Bu yazı Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir