Konut ve İhtiyaç Kredisi Aynı Anda Çekilir Mi?

Konut kredisi kullanırken özellikle de peşinatsız konut kredisi kullanmak isteyen kişiler bunun için ihtiyaç kredisi de kullanmak istemektedir. Peki, konut ve ihtiyaç kredisi aynı anda çekilir mi?

Konut ve İhtiyaç Kredisi Aynı Anda Çekilebilir Mi?

Hem konut hem tüketici kredisi paketlerini aynı anda kullanmak isteyen kişilerin onay alabilmeleri mümkündür. Bunun için kişinin hem yüksek kredi notu ortalamasına sahip olması gerekir hem de maaşının kullanmak istediği iki kredinin de ödemesini karşılaması gerekir.

Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Örneğin asgari ücret ile çalışan bir kişinin 100 bin lira konut kredisi kullanabilmesi için hane gelirinin toplamda en az aylık 2 bin 750 lira olmalıdır. Maaşa göre kredi hesaplama işleminde kişinin aylık belgelenebilir gelirinin yarısı ödemesi gereken aylık kredi taksit tutarına denk gelmelidir. Aksi durumda kredi onayı alınması kesinlikle mümkün değildir.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 

Buna ek olarak aynı anda hem konut hem ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin bu hesaplamaya ihtiyaç kredisi tutarı da eklendiği için gelir tutarlarının çok daha yüksek olması gerekir. Yani aynı anda konut kredisi ve ihtiyaç kredisi kullanılabilmesi yasal olarak mümkünken kişinin bu haktan yararlanabilmesi için kredi notu ortalamasının yüksek olması ve aylık ödeme tutarını maaşı ile karşılayabilmesi gerekir. Bu yöntem genelde peşinat olmadan konut kredisi kullanmak isteyen kişiler tarafından tercih edilirken aynı zamanda konut kredisi ekspertiz değeri beklenenden düşük çıktığı için istediği kadar konut kredisi onayı alamayan kişiler tarafından da tercih edilmektedir.

Bu yazı İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir