Kredi Alabilmek İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekir?


 

Kredi kartı kullanımı günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitli nedenlerle kredi almak isteyen kişiler bankaların kapısına gitmektedir. Her ne nedenden dolayı olursa olsun kişilerin burada bilmeleri gereken nokta, aldıkları krediyi düzenli bir şekilde zamanında ödemelidir. Bu bankalar için oldukça önemli bir konudur. Çünkü kredi çektiğiniz zaman adınız bankada kayıt altına alınır ve sürekli banka tarafından takip edilirsiniz.

Değerli okuyucular, kredi çektikten sonra bankalar sizi takip eder ve geri ödemenize göre not verir. Kredi notu denilen bu uygulama sizin bankadaki yerinizi belli eder. Kısacası yapmış olduğunuz ödemelere göre yüksek veya düşük not alırsınız. Ödemeleriniz düzenli ise kredi notunuz yüksek, aksatıyor iseniz ya da uzun süre ödemiyorsanız düşük not alırsınız. Yapmış olduğunuz ödemelere göre ileri ki durumunuz netlik kazanır. Düşük kredi notuna sahip olan kişiler ileri ki dönemlerde banka kredisi alamayabilir. Çünkü bankalar size güvenmez. Bunun için kredi notunuzu yükseltmeniz istenir.

Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle bankaya bu güvenin verilmesi gerekir. Bunu gerçekleştirmek için de öncelikle bankaya olan borcun ödenmesi gerekmektedir. Bankalar 0 ile 1900 arasında not değeri verir. 1500 ve üzeri nota sahip olan kişiler dilediği oranda krediyi alma hakkına sahiptir. 0 ile 700 puan arasında bulunan kişilere banka tarafından kredi imkanı sağlanmaz. Bu kategoride yer alan kişiler banka gözünde borcuna sadık olmayan kişilerdir. Bu kişilere kredi notunu düzeltene kadar kredi verilmez. 900 ile 1500 puana sahip olan kişiler orta derecede bir puana sahiptir. Burada yer alan kişilerin kredi alabilmesi için birtakım şartları yerine getirmesi gerekir. İpotek ya da taşınmaz mülk sayesinde kredi almak mümkün olabilir. Ayrıca bu kategoride yer alan kişilerin güvenilir bir kefil bulması kredi almasını kolaylaştırabilir. Sizde kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunuzun hangi kategoride olduğunu öğrenmelisiniz. Kredi notunuz kötü ise en kısa sürede yükseltmek için çaba göstermeniz gerekir. Kredi notu iyi seviyelerde olan kişilerin de kredi notunu bu seviyelerde tutması onların yararına olacaktır.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir