Kredi Alabilmek İçin Minimum Kredi Notu Kaç Olmalı?


Bilindiği üzere Kredi Kayıt Büroları, kredi notunuzu detaylı bir inceleme sonucunda bankalara sunar. Kredi kartı ve kredi almak isteyenlerin geçmiş döneme ait ödeme bilgileri bu sistem içerisinde tutuluyor. Değerli okuyucular kredi notu sistemi aracılığıyla bankalardan kredi talep edebilirsiniz. Talep edeceğiniz kredi miktarının kredi notunuz ile doğru orantılı olması gerekir. Aksi takdirde kredi başvurunuz reddedilir.

Kredi not sistemi belli aralıklarla değerlendirmeye alınır ve bunun sonucunda müşterinin kredi alıp almayacağı saptanır. Kredi Kayıt Kurumuna göre 0 ile 700 puan arasında olan kredi notları, değerlendirmeye dahi alınmaz ve bu bireylerin acil olarak kredi notlarını yükseltmesi istenir. Kredi notu 700 ile 1200 arasında olanların ise kredi almaya puanları yetmez. Bankaların çoğu bu grupta yer alan bireylere risk taşıdığı için kredi vermez. Kredi notu 1200 ile 1500 puan arasında bulunan müşteriler iyi kategorisinde yer alır ve kredileri büyük ihtimalle onaylanır. 1500 ve üzerin puana sahip olan banka müşterilerin dilediği miktarda kredi talebinde bulunabilir. Bankalar bu grupta yer alan müşterileri için birçok avantaj sunar. Şüphesiz ki bu avantajların en başında kredi faiz oranları gelmektedir. Ödemelerini düzenli yapan ve bankaya borcu olmayan müşterilerin kredi notu yüksektir. Bu gruptaki insanlar birden fazla kredi talebinde bulunabilir. Bankalardan aldığı krediler için farklı vade uygulanabilir. Siz de bu gruptaki bireyler gibi dilediğiniz miktarda krediye sahip olmak istiyorsanız, kredi notunu yükseltmeniz gerekecektir. Kredi notu kavramı her ay değişiklik gösterebilen bir not sistemidir. Burada önemli olan istikrarı sağlayacak şekilde ödeme yapabilmektir.  Bankalar kredi notunu değerlendirmeye alırken, insanların borçlarına ne ölçüde sadık olduğunu göz önünde bulundurur. Bankalar kendilerine güven vermeyen müşteriler için red cevabı verir.

Sizde bankalar tarafından red cevabı alıyorsanız eğer,  yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmeniz gerekir. Kredi notu kavramı gün geçtikçe etkisini daha çok hissettirmektedir. Bankalar kredi notuna göre insanların kredi veya kredi taleplerini değerlendirmeye alır. Kredinizin değerlendirmeye alınması için işi baştan sıkı tutmanızda yarar var. Kredi notunuz ortalama kaç olmalı yazımızı okumaya bekleriz.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Alabilmek İçin Minimum Kredi Notu Kaç Olmalı? için 8 cevap

 1. Deniz der ki:

  1200 altında olduktan sonra malesef kredi kullanılmamaktadır.

 2. Derya der ki:

  Kredi puanınız düşük olması ve bankalarla sorun yaşamış olmanızdan dolayı genellikle puanınız düşük olur ve bu yüzden kredi çekemezsiniz.

 3. Damla der ki:

  700-1200 arasında değilse kredi puanınız kredi çekmeniz için her hangi bir sorun olmayacaktır.

 4. mesut der ki:

  Bankalar kesinlikle kredi notuna dikkat etmek istemiyor baktığımız zaman kredi notu denilen şey tamamen uydurma kredi notum düşük olmasına rağman garanti bankasından kredi çektim

 5. Fatma der ki:

  Bankalar kredi notlarını çok önemsiyor bence, o banka ile ilerde yapacağın yeni işlerde de oldukça dikkat ediliyor gördüğüm kadar ile.

 6. Fatih der ki:

  Çoğu insan kredi kartı kullanıyor ve bu bilgilere ihtiyaç duyuyor. Bu bilgileri bir araya getirmeniz çok iyi olmuş, teşekkür ederiz.

 7. Salih der ki:

  bankalar kredi notunu belirlerken sadece tek bir şeye dikkat etmiyor. her şeye dikkat ediyorlar. bunda ne meslek yaptığınız, maddi durumunuz, gayrimenkul miktarınız, banka soruşturmasına uğramış mısınız gibi faktörler yer alıyor.

 8. Bulut der ki:

  Min.’da yaklaşık olarak 1200 Civarı olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir