Kredi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Değerli okuyucular kredi alırken dikkat edilmesi gereken birtakım koşullar vardır. İster taşıt kredisi olsun ister konut kredisi olsun araştırma yapılması gerekmektedir. Araştırma yapmak bireylere avantaj sağlar. Daha uygun faizli kredilerden yararlanabilirsiniz. İhtiyacınız olsan kredi türü ve miktarı sizin ödeme planınızı belirleyecektir. Aksi durumda yapmış olduğunuz kredi başvuruları bankalar yüksek gelebilir ve dolayısıyla kredi başvurunuz direkt reddedilir. Bu hususları göz önünde bulundurarak bilinçli bir şekilde kredi alabilirsiniz. Bankadan istediğiniz kredili ürünlerde kredi notunun önemi oldukça fazladır. Kredi notu bireylerin ne kadar faiz ödeyeceğine işarettir. Kredi notu yüksek olanlar daha düşük faiz öderken, kredi notu kötü olan kişiler daha yüksek faiz ödemektedir.

Çalışmış olduğunuz bankanın kredi ürünlerinden yetinmeyin. Diğer bankaların kredili ürünlerinin faiz oranlarına, alacağınız kredinin vadelerine bakarak daha uygun kredilere erişebilirsiniz. Bankalar arasında çok ufak miktarda faiz uygulamaları olabilir. Araştırmalarınızın sonucunda size en uygun kredi seçenekleri sunan kredili ürünleri tercih etmelisiniz. Ülkemizde bulunan hemen hemen tüm bankalar belli dönemlerde müşterilerine kampanyalar sağlamaktadır. Bu kampanya dönemlerini iyi takip etmek gerekir. Kredili ürünleri kullanırken, ürünlerin faiz oranları göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü faiz oranları ne kadar yüksek olursa ödeyeceğiniz miktarda çok olacaktır. Acil krediye ihtiyacınız olmadığı sürece bankaların kredi kampanyalarını takip etmenizde yarar var. Kredi başvurularında kredi notunun önemine yukarıda değinmiştik. Kredi notu her müşterinin sahip olması gereken bir not sistemidir.

Daha önce hiç kredi kullanmayan kişilerin kredi notu sıfırdır veya hiç hesaplanmaz. Bu nedenle 1400 puanın üzerinde kredi notuna sahip olmadan dilediğiniz krediyi almanız zordur. Bankalar kredi notu düşük olan kişilerden kredi notunu yükseltmesini talep eder. Kredi notunun sıfırdan yükselmesi için minimum 6 ay gereklidir. Kredi notunu yükseltmek için kredi kartı ve kredili ürünler kullanılmalıdır. Ödemelerinizi düzenli yaptığınız sürece kredi notu üzerindeki olumlu gelişmeleri görebilirsiniz. Kredi notu yüksek olan ve maaş bordrosu olan kişilerin dilediği tutarda kredi alması çok daha kolaydır. Bu bilgileri dikkate alarak kredi talebinde bulunmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir