Kredi Borcu Yapılandırma

Borcumu ödeyemiyorum diyen kişiler için bankalar farklı pek çok alternatif yöntem sunmaktadır. Bunlardan biride kredi borcu yapılandırma yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kişi sahip olduğu borçları için bankadan yeni bir ödeme takvimi oluşturmasını ister. Bunun yanı sıra aynı zamanda uzun vadeli krediler de kredi faiz oranlarının düşmesi durumunda kişinin kredi borcunu yapılandırma başvurusunda bulunma imkanı bulunmaktadır.

Kredi borcunu yapılandırmak isteyen kişilerin yapmaları gereken tek şey ilgili banka şubesini ziyaret ederek bu isteklerini sözlü olarak beyan etmeleridir. Bankada yer alan müşteri temsilcisi size yeniden yapılandırma takvimi çıkararak onayınıza sunacaktır. Bankalar bu işlem karşılığında yeniden yapılandırma ücreti talep etmekte olup bu ücretin alınması yasal olmamakla beraber bankalar buna rağmen hala bu ücreti talep etmektedir.

Çıkarılan yeniden yapılandırma kanunu kapsamında tüketicilerin yüksek kredi faiz oranları ile kredi kullanmaları durumunda haklarının korunması amaçlanmaktadır. Özellikle de konut kredisi gibi son derece uzun vadeli olan kredilerde yaşanan birkaç puanlık düşüş bile kişinin toplamda yüksek tutarda para ödemesine neden olabileceği için konut kredisi yeniden yapılandırma başvuruları son derece yüksektir. Yine yeni kullanılan yüksek tutarlı ihtiyaç kredilerinde de ihtiyaç kredisi faiz oranları düştüğü anda yeniden yapılandırma gerçekleştirilmelidir.

Bu yazı Bankalar, Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir