Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Bankalardan kredi kullanmak, her bankanın politikasına göre bazı değişiklikler göstermekle birlikte, özellikle bazı şartların oluşmasına bağlıdır. Bankalardan kredi kullanmak için, kredi talebinde bulunan kişinin kredi notu, tüm bankalar için en önemli kriterlerden biridir. Kredi notu düşük olan kişinin kredi talebi, çok büyük olasılıkla onaylanmayacaktır. Bankalar kredi notunu, kişinin maddi durumu ve ödeme performansını belirlediği için, çok dikkate almakta ve kredi notu düşük olan kişilere kredi vermemektedirler.

Bankalardan Kredi Kullanırken Düzenli Gelirin Önemi:

Bankalar kredi notunun yüksek olması dışında, kredi kullanmak isteyen müşterilerinden, düzenli gelirlerini belgelemelerini isterler. Çalışan ve düzenli geliri olan bir kişinin, çektiği krediyi ödeme ihtimalinin daha yüksek olması anlamına geldiğinden, banklara gelirini belgeleyemeyen kişilerin kredilerine genel olarak ret cevabı vermektedirler.

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Bankalardan kredi kullanmak için, kişinin düzenli gelirinin olması tek başına yeterli olmamaktadır. Bankalar kredi talebinin onay aşamasında, kredi kullanmak isteyen kişinin, çalıştığı iş yerinde ne kadar süre ile çalıştığını da değerlendirirler. Yapılan bir kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için, kişinin çalıştığı iş yerinde aralıksız olarak en az 6 ay sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir. Kişinin işyerinde 6 aydan az bir geçmişi varsa, bankalar kredi talebini reddedecektir. Kredi başvurusu yapan kişinin daha önce sigortalı olarak başka bir iş yerinde çalışması, yeni iş yerinde 6 ayı doldurmadıysa, sonucu değiştirmeyecek ve kredisi onaylanmayacaktır. Çünkü sürekli işyeri değiştiren kişilere bankaların bakış açısı çok olumlu olmayacaktır.

Bazı durumlarda bankalar, bir işyerinde 4 ay sigortalı olarak çalışanlara kredi verebilmektedir. Kredi notu yüksek olan, daha önce bankalarla sorun yaşamamış olan kişilerin, başvurdukları kredilerin onaylanması ihtimali bulunmaktadır.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir