Kredi Çekemiyorum, Kara Listedeyim Ne Yapmalıyım?

Bankalardan kullanmış oldukları kredi ve kredi kartı ürünlerinin ödemelerini yapmadığı için yasal takip altına giren kişilerin isimleri aynı zamanda otomatik olarak kara liste adı verilen özel bir listeye kaydedilir. Bu listeye giren kişileri bekleyen en kötü sonuç ise ne yazık ki bir daha bankalardan çok zor bir şekilde kredi kullanabilmeleri ya da kredi kartı onayı alabilmeleridir.

Ne yazık ki bir kere kara listeye giren kişiler kara liste affı çıksa dahi kredi onayı almakta zorlanmakta kara listeden çıkmak için dilekçe yazsalar da aynı sonla karşılaşmaktadır. Bu nedenle kara listeden çıkmak tek başına kredi onayı alınması konusunda yeterli değildir. Peki, kredi çekemiyorum ya da kara listedeyim ne yapmalıyım diyen kişilerin çareleri nelerdir?

Öncelikle ilk yapmanız gereken şey kara listeden çıkmak için doldurmanız gereken 5 yıllık yasal süreyi beklemektir. Bu yasal süre dolmadan bankalardan kredi kullanmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu süreyi doldururken bankadan mevduat hesabı açtırmak ve tüm nakit işlemlerinizi bu hesaptan yapmak atmanız gereken ilk adımdır. Bu hesaba ait olan bir bankamatik kartı çıkarmanız ve bu bankamatik kartını adeta bir kredi kartı gibi kullanarak sürekli işlem yapmanız kredi notunu yükselterek kredi onayı almanızı kolaylaştıracaktır.

Bu yazı İhtiyaç Kredisi kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir