Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi çekmek isteyen kişilerin belirli şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişilere çok daha kolay bir şekilde kredi onayı verilirken bu şartları taşımayan kişilerin ise ne yazık ki kredi kullanmaları mümkün değildir. Bu nedenle kredi red kararını almak istemeyen kişilerin öncelikle kredi çekme şartlarını araştırmaları ve bu şartları taşıyorlar ise kredi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Peki, kredi çekmek için gerekli şartlar nelerdir?

Kredi kullanmak isteyen kişilerde aranan ilk şart kişinin yasal ehliyetinin bulunmasıdır. Yani kişi hem 18 yaşını doldurmuş olmalı hem de akli dengesi yerinde olmalıdır. Buna ek olarak mutlaka aylık düzenli bir gelirinin bulunması gerekir. Bu gelir çalışan kişilerde maaş bordrosu, kendi iş yeri olan kişilerde vergi levhası, kira geliri olan kişilerde kira kontratı gibi belgelerle kanıtlanmalıdır.

Gelir belgesi olmayan kişilere kredi verilmediği için çalışmadan kredi kullanmak bu nedenle mümkün değildir. Çalışmayanlara kredi veren bankalar bulunmadığı gibi kişinin aylık belgelenebilir geliri düşük olan kişilerin de yüksek tutarlı kredi kullanmaları mümkün değildir. Yine kredi notu ortalaması da kredi kullanmak isteyen kişilerde aranılan bir şart olup düşük kredi notuna kredi veren bankalar ise yüksek faiz oranları uygulamaktadır.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir