Kredi Güncel Notu Nedir?

Kredi notu bankaların kurduğu Findeks kredi notu sistemi üzerinden kişinin tüm mali verileri, bankalara olan ödemeleri ve bankalarla olan ilişkileri gibi farklı pek çok kriter baz alınarak hesaplanan bir ortalamadır. Günümüzde bankalar kredi onayı sürecinde ilk olarak müşterilerinin kredi notu ortalamalarını baz almakta olup yine artık pek çok işlemde de kredi notunun önemi her geçen gün artmaktadır.

Kredi güncel notu ise güncellenen en son kredi notu ortalamasını ifade etmektedir. Kredi notu hesaplaması içerisinde kullanılan verilerin sürekli olarak yenilenmesi sonucunda her 3 ay da bir kredi notu güncellemesi yapılmaktadır. Bu güncelleme sonucu belirlenen ve geçerli olan kredi notu ortalamasına ise kredi güncel notu adı verilmektedir.

Bu not ortalamasına bağlı olarak kişinin kredi onayı alıp alamayacağı, ne kadar kredi kullanabileceği ve hatta kullandığı kredi için uygulanacak kredi faiz oranı da buna göre belirlenmektedir. Burada önemli olan kişinin kredi notu ortalamasının mümkün olduğunca yüksek tutması ve bu sayede kredi başvurularında avantaj yakalanması çok önemlidir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Güncel Notu Nedir? için 3 cevap

  1. murat der ki:

    Kredi güncel notunuzu sizin kredi alıp alamayacağınızı belirleyen nottur. Bu sayede kredi miktarınız ve ya olumsuz cevaplarınıza karar verilir. Doğru ödemeler ve gelirler ile bunu yükseltebilirsiniz.

  2. alican der ki:

    Kredi çekeceğiniz zaman eğer ki olumsuz bir cevap ile karşılaşırsanız, endişe etmeyin çünkü kredi notları her 3 ayda bir yenilenmektedir.

  3. emre der ki:

    Güncel kredi notu son derece dikkat edilmesi gerekilen birşeydir. Çünkü alacağınız kredi miktarı ve faizi tamamen buna bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir