Kredi hesaplama nasıl yapılır?

Bankaların kredi ürünleri her dönem insan hayatına olumlu katkılar sağlamıştır. Pek çok insan acil bir ihtiyacı olduğunda ya da ev ve araba gibi fiyatı yüksek olan ve herkesin peşin alamayacağı ihtiyaçlarında hiç düşünmeden bankaların yolunu tutmakta ve kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Günümüzde ise bankaların rekabet ortamında daha cazip oranlar sunması ve gelişen teknolojik imkânlar insanların kredilere daha kolay ulaşmasına ve dolayısı ile daha çok kredi çekilmesine yol açmıştır. Bu durumun olumlu sonuçları olduğu gibi olumsuz durumları da bulunmaktadır. Bazı insanlar gelirine göre hesap yapmamakta ve hesapsız kullandığı krediler başına dert açmakta hatta pek çok ailenin yıkılmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple kredi çekmek isteyen kişilerin gelirine göre ödeyebileceği taksit tutarını belirlemesi ve buna göre kredi kullanması gerekmektedir.

Kredi taksitleri nasıl hesaplanır?

Kredi çekmeyi düşünen pek çok insan doğru bankaların yolunu tutar ya da bankaların internet sitelerinden başvuru yapmaya çalışırlar. Ancak kredilere bu kadar yoğun ilgi olmasına rağmen pek çok insan kredilerin şartlarını detaylarını ve kredi hesaplama işleminin nasıl yapılacağını bilmemektedirler. Genellikle yapılan hatalar doğru taksit tutarını belirleyememektedir. Bazı kişiler kredi çekerken çok faiz eklenmesin diye süreyi kısa tutmak isterler ancak bu durumda da kredinin aylık taksiti fazla olmakta ve ödemede sıkıntı çekilebilmektedir. Oysa ilk belirlenmesi gereken ödenebilecek taksit tutarıdır. Bankaya gitmeden bunları hesaplamak için internet ortamında pek çok faydalı link ve site mevcuttur.

Kredilerden hangi masraflar alınmaktadır?

Kredi çekmek isteyen insanların en çok dert yandığı durumların başında alınan masraflar gelmektedir. Bu masrafların en can sıkıcı olanı da dosya masrafıdır. Bunun dışında her kredi için hayat sigortası yapılmakta ve müşteriden tahsil edilmektedir. Ayrıca kredi türüne göre ipotek tesis ücreti, araç rehin ücreti, konut sigortası, deprem sigortası, ekspertiz ücreti gibi masraflar da alınmaktadır.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir