Kredi Kartı 3D Güvenliği Nedir? Ne İşe Yarar ?

İnternet siteleri üzerinden kredi kartı ile yapılan ödemelerde kredi kartı sahibinin güvenliğini sağlamak maksadıyla bankaların firmalar ile birlikte yapmış olduğu ortak çalışmaya 3D Secure adı verilir. 3D Secure ile yapmış olduğunuz ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından kişiye özel 3D Secure işlem ekranı yer alır. Kart sahibinin kartında tanımlı olan cep telefon numarasına SMS ile onay kodu gönderilir. 3D Secure sisteminin asıl amaçlarından bir tanesi çalıntı kart mağduriyetini ortadan kaldırmaktır. Herhangi çalınan bir kart ile internet sitesinden alışveriş yapılma durumunda cep telefonuna onay kodu gideceği için ve çalıntı kart kullanan kişinin bu koddan haberi olmayacağı için işlem geçersiz sayılacak ve alışveriş tamamlanmayacaktır.

3D Secure sistemine kayıt olup kullanması oldukça basit olmakla kendi belirleyeceğiniz şifreniz ve güvenlik cümlesi ile kart bilgilerinizi tamamen korumaya alır. Bu sistem sayesinde istemediğiniz sürece kimse sizin kartınızla alışveriş yapamaz. 3D Secure sisteminin kullanıcılara olduğu kadar sanal mağazalara da büyük faydası vardır. 3D işlemlerinde yapılan alışveriş kartın gerçek sahibi olup olmadığınızı belirlerken bu sayede e-ticaret işlemlerinde kötüye kullanım engellenmiş olur. Öncesinde kullanılan sistem güvensiz miydi soruları sorulabilir. Mevcut sistemde kullanıcıların kart bilgilerinin güvenliğinin sağlanması durumunda bir problem yoktur.

Fakat bu sistem ele geçirilen çalıntı kartların internet sitelerinde alışveriş yapılabilmesini engelleyecek bir durum söz konusu değildi. 3D Secure sayesinde bu işlemlerde daha güvenli bir hale geldi. 3D secure ile işlem yapabilmek için sahip olduğunuz kartın ilgili bankasına başvurmanız gerekmektedir. 3D Secure kaydınızı yapıp verilen şifreyi almalısınız. Mağazalar için 3D Secure işlemleri, sanal posun ilgili bankasıyla bağlantı kurmaları gerekmektedir. Sanal posun 3D Secure ile korunmasını talep ettikleri takdirde işlemlerini tamamlayabilirler.

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir