Kredi Kartı Borçlarında Yaşanan Gecikmeler Neye Yol Açar?

Öncelikli olarak mevcut borçlarınızı zamanında ödememeniz durumunda kredi notunuzun daha çok düşeceği ve kara listeye dahil olabileceğinizi unutmamalısınız. Yasal takip sürecine girmeniz durumunda 5 yıl boyunca bankacılık faaliyetlerinden yararlanamazsınız. Bu nedenle kredi kartı borçlarınızın asgari tutarını ödemeniz kara listeye girmenize engel olacaktır. Yeni çıkan yasaya göre kredi kartı borcunun 3. ayında da ödenmemesi kredi kartının kapatılmasına yol açmaktadır. Kredi kartınızın borcunu ödemek için yeterli paraya sahip değilseniz, bankanı ile konuşarak borcunuzu yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Bu safhada banka şubesine bizzat giderek borcun yapılandırılması konusunda müşteri temsilcisinden bilgi alabilirsiniz. Sizin kredi notunuza göre ihtiyaç kredisi sağlayan bankalar bu uzun vadelere bölerek, borcun kolay ödenmesine olanak sağlar. Ayrıca banka size kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz için taksitlendirme imkanı sunar ve borcunuzun kolay bir şekilde ödenmesi için size yardımcı olur.

Eğer ki 3 ay üst üste kredi kartı borcunuzu ödemez iseniz, kredi kartınız kullanıma kapatılır. Kredi kartınızın tekrar kullanıma açılmasını istiyorsanız mevcut borcun tamamını ödemeniz gerekir. Kredi kartı ve kredi borçları nedeniyle insanlar yasal takip sürecine dahil olabiliyor. Yasal takip sürecine dahil olan kişiler uzun bir süre bankacılık ve finansal faaliyetlerden yararlanamaz. Bu da hiç kimsenin istediği bir durum değildir.

Kredi kartı borçları bazı durumlarda psikolojik sorunlara yol açabilir. Kredi kartı borçlarının düzenli bir şekilde ödenebilmesi için harcamaların bilinçli yapılması önemlidir. Aylık gelire göre yapılan alışverişler kredi kartı borçları konusunda size bir sorun yaratmaz. Ancak gelirinizden daha fazla harcama yoluna giderseniz, bir süre sonra içinden çıkılmaz bir yola girebilirsiniz.

Kredi kartı borç ödeme noktasında yaşanan aksaklıklar, kartınızın iptal olmasına neden olabilir. İptal olan kredi kartlarının tekrar aktif bir şekilde kullanılması için belli bir zaman geçmesi gerekir. Bu zaman dilimi içerisinde nakit para ihtiyacınız bankalar tarafından karşılanmaz. Böylece kendinize farklı bir yol aramak durumunda kalabilirsiniz.  Kredi kartı ve kredi borçlarınızı zamanında ödeyerek bankalar ile aranızı iyi tutabilirsiniz. Bankalar böyle müşterilerine bazı avantajlar sunar.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Kartı Borçlarında Yaşanan Gecikmeler Neye Yol Açar? için 2 cevap

  1. Burçin der ki:

    Kredi kartı borcunuzun ödemediğinizde yaşanan sıkıntılarda kara listeye alımnırsınız ve bu yüzdende 5 yıl hiç bir türlü kredi kullanamazsınız.

  2. Banu der ki:

    Banklar bu konuda çok hassas. Bankaların kredi kartından dolayı kara listeye girmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir