Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı kullanan kişilerin planlı alışveriş yapmamaları bir süre sonra ne yazık ki oldukça yüksek tutarlı borç yükleri ile karşılaşmalarına neden olmaktadır. Özellikle de birden fazla kredi kartı bulunan kişilerde bu sorun çok daha sık görülmekle beraber ödenemeyen borçların birikmesi ya da borcun diğer karttan çekilen para ile kapatılmaya çalışılması durumunda ilerleyen dönemde borç ödenemeyecek düzeylere gelmektedir. Peki, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi kartı borcunuzu ödemezseniz ilk olarak banka kartınızı kullanıma kapatır ve borç kapatılana kadar bir daha kullanmanıza izin vermez. Bunu takip eden 2 kredi kartı ekstresi boyunca borcunuzu yine kapatmazsanız bu durumda banka hakkınızda yasal işlemlerin başlatılması için borcu kendi avukatına devreder. Bundan sonra sizinle muhatap olacak kişi bankanın avukatıdır. Banka avukatı yasal yaptırım kullanarak borcu tahsil etmeye çalışır. Ancak bankaların artık bu konudaki yasal hakları sınırlıdır. Eğer maaşınızı bankadan alıyorsanız banka bu maaş tutarının belirli bir kısmına haciz koyarak alacağını tahsil eder.

Ancak iş bu noktaya geldiyse adınız kara listeye alınır ki günümüzde bankaların en büyük kozu bu listedir. Siz ödemediğiniz ve bugün önemsemediğiniz bu borç tutarı için kara listeye girerseniz bir daha bankalardan ne kredi kullanabilir ne de kredi kartı alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse şu an bekar olan biri için bu hiç önemli kabul edilmese de 5 sene sonra evlenip konut kredisi kullanmak istese bankadan kesinlikle kredi kullanması mümkün değildir.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir