Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Kredi kartı bulunan kişilere bankalar farklı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bu seçeneklerden biri de kredi kartı taksitlendirme başvurusunda bulunmaktır. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin toplam kredi kartı borçları üzerine bankalar belirlenen kredi kartı taksitlendirme faiz oranları uygulayarak borcu yeniden hesaplar.

Buna ek olarak kredi kartı taksitlendirme ücreti tahsil ederek borcu yeniden yapılandırır. Bankalar arasında değişiklik göstermekle beraber genelde bankalar kredi kartı taksitlendirme başvurularını 9 aya kadar vadelendirmektedir. Yani kredi kartı borcu taksitlendirme hesaplama işleminin ardından elde edilen yeni tutar 9 eşit takside bölünerek her ay kredi kartı ekstresine harcama olarak yansıtılır.

Yansıtılan bu rakam aynı zamanda kredi kartı asgari ödeme tutarı içerisine dahil edilir. Yani kredi kartı borcunu taksitlendiren kişi her ay düzenli olarak bu borcu ödemek zorundadır. Kredi kartı borcu yapılandırma işlemlerinden farklı olarak taksitlendirme işleminde borç henüz takip aşamasına düşmediği için kişinin kredi notu bu işlemden çok fazla etkilenmez. Ancak yapılandırma işlemlerinde kredi kartı borcu yasal takip altına girdiği için kişinin kredi notu ortalaması büyük oranda zarar görmektedir.

Taksitlendirilen kredi kartı borcu mutlaka düzenli ödenmelidir. Çünkü taksitlendirme başvurusu yapılırken bankalar bu işlem karşılığında müşterilerine kredi kartı borç muvafakatnamesi imzalatmaktadır. İmzalanan bu borç muvafakatnamesi karşılığında borç ödenmezse kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası alınabilmekte ve borç nedeni ile haciz uygulanabilmektedir.

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir