Kredi Kartı Borcumu Ödemediğim Zaman Ne Olur?

Kredi kartı hayatımıza girdiği günden itibaren olumlu anlamda pek çok değişiklik olmuştur. Bankaların bize sunmuş olduğu bu hizmeti kullanan insan sayısı oldukça fazladır.  Bankalardan kredi kartı hizmeti almak için gittiğimiz zaman bizden bazı belgeler talep edilecektir. Bankalar bizlere kredi kartı vermeden önce düzenli bir işimizin ve maaşımızın olmasını ister. Bu nedenle bizlerden gelir belgesi ve sigortalı bir işimizin olduğunu gösteren belge isteniyor. Bankaların bizlerden istediği bu belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim edersek, banka bizlere kredi kartı temin edecektir. Ancak bu belgeleri vermediğimiz ve kredi notumuz düşük olduğu zaman kredi kartı talebimiz reddedilir.

Değerli okuyucular kredi kartı başvurumuzun olumlu bir şekilde sonuçlanması durumunda bizlere birtakım sorumluluklar düşmektedir. Öncelikli olarak kredi kartı borçlarımızı günü geldiğinde eksiksiz bir şekilde yatırmalıyız. Çünkü bankalar kendilerine sadık olan müşteriye farklı seçenekler sunar ve onların işlemlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Bankaların bizden istediği şeyde tam olarak budur. Ancak aksi bir durum söz konusu olursa, herhangi bir nedenden ötürü kredi kartı borcunuzu ödeyemiyor iseniz bu hem sizin için hem de banka için olumsuz bir durum olacaktır. Bankalar ödenmesi gereken paranın ödenmesi için size belli bir süre verecektir. Bu süre 3 ay yani 90 gündür. Size verilen bu süre zarfında borcunuzu öderseniz bankalarla sorun yaşamazsınız.

Fakat size verilen bu süre içerisinde borcunuzu ödemez iseniz hakkınızda yasal takip süreci başlatılır. Banka bu süreci avukata devreder ve avukat borcu ödeme hususunda sizinle iletişime geçerek borcun en kısa sürede ödenmesini ister. Avukatın verdiği süre kapsamında da borcunuzu ödemez iseniz avukat gerekli işlemleri başlatacaktır. Öncelikli olarak bu durum Merkez Bankasına bildirilecek ve adınızın kara listede yer alması sağlanacaktır. Daha sonra da icra veya haciz yolu ile bu borç sizlerden alınacaktır. Sizde banka ve avukat ile uğraşmak istemiyorsanız, kredi kartı harcamalarınızı düzenli bir şekilde yapmalısınız ve borcun günü geldiği vakit eksiksiz olarak yatırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Kartı Borcumu Ödemediğim Zaman Ne Olur? için 3 cevap

  1. Hatice der ki:

    Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz vakit 3 aylık bir süre sonra yasal takip süreci başlamaktadır.

  2. Hamdi der ki:

    Kredi borcunuzu ödemediğinizde yasal takibe düşersiniz ve avukatlar devreye girerek mahkemelik olursunuz.

  3. Hakkı der ki:

    Kredi kartı borçlarının ödenmemesi sonucunda yasal takibe girilir ve hapis cezasına kadar gitmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir