Kredi Kartı Borcundan Dolayı Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Değerli okuyucular, kredi kartı ödemesi hesap kesim tarihinden itibaren 9 günlük süreyi kapsar. Bu dokuz günlük süreçte kredi kartı borcunuzun tamamını ya da asgari tutarını ödeyebilirsiniz. Kredi kartı borcunu hesap kesim tarihinden sonraki 9 gün içerisinden ödemediğiniz taktirde mail adresinize veya cep telefonunuza banka görevlileri tarafından bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Bu ilk uyarılar gerçekten uyarı şeklindedir.

Fakat bundan sonraki uyarılar gerçek anlamda tehdit oluşturabilir. Hesap kesim tarihinden sonraki dokuz günlük süreçte kredi kartınızı kullanmaya devam edersiniz. Bu sürecin ardından ikinci bir otuz gün devreye girer ve banka sizden borcunuzu ödemenizi bekler. Bununla birlikte size ulaşabilmek için her türlü yolu denemeye devam eder. İkinci otuz günde de borç ödenmezse kart kullanıma kapatılır ve işlem yapamazsınız. Kartınızın tekrar kullanıma açılabilmesi için borcun ödenmesi yeterli olacaktır. Ancak bizin bankalar nezdinde kredi notunuz düşecektir ve bundan sonraki bankacılık işlemlerinde artık daha dikkatli yaklaşacaklardır. İkinci otuz günlük sürecin sonunda da ödenmeyen kredi kartı borçları için son yedi gün devreye girer ve bu süre zarfında da borç ödenmez ise yasal takip süreci devreye girer.

Kredi kartı dönem borcu ne kadar süre ödenemez ise avukatlık olunur sorusunun cevabı 97 gündür. 98 gün hakkınızda yasal takip süreci başlatılır. Bu süre kredi kartınızı kullanmaya başladığınız ilk otuz günlük sürenin eklenmesi ile bulunur. Kredi kartı borcundan dolayı avukatlık olunmuş ise yapacak pek fazla bir şey yok. En kısa sürede bu durumdan kurtulmak için borcunuzu ödemenizi tavsiye ediyoruz. Borcunuzu ödediğiniz vakit yasal takip sürecinden kurtulabilirsiniz.

Fakat yasal takip süreci başlamış ise 5 yıl boyunca bankacılık faaliyetlerinden kısıtlanabilirsiniz. Bu nedenle borcunuzu ödeme noktasında dikkatli adımlar atmak gerekir. Hem banka hem de bankanın avukatları ile uğraşma süresi sizi daha çok yıpratabilir. Bu yıpratmaya maruz kalmamak için işi baştan sıkı tutmak gerekir ve gücünüzün yetmediği harcamaları yapmamalısınız. Ödemelerinizi düzenli yapmanız demek bankacılık faaliyetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar? için 3 cevap

  1. Faruk der ki:

    Kredi kartından dolayı borçlanmanın yasal takip sürecine 3 aylık geçikmeden sonra başlamaktadır.

  2. Fadime der ki:

    Yasal takip süreci 3 aylık ödeme geçikmesinden sonra başlamakta ve avukatlar sizinle irtibata geçiyor

  3. Zeynep der ki:

    Kredi kartı borcunuz geçikmelerinden sonra yasal takip süreci başladıktan sonra riskli bir dönem başlıyor diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir