Kredi Kartı Borcunu Ödememek Kredi Notunu Düşürür Mü?

Bankaların kredi onayı sürecinde en önem verdikleri konuların başında yer alan kredi notu ortalaması farklı pek çok nedene bağlı olarak düşebilir. Ancak bunların içinde en önemlisi kesinlikle bankalara olan borçların ödeme düzenidir. Bu nedenle kredi kartı borcunun ödenmemesi kadar geç ödenmesi de kredi notunun düşmesine neden olur. Özellikle de kredi kartı ödenmezse kredi notu büyük anlamda zarar görür ve kredi kullanılamayacak bir seviyeye düşer.

Kredi kartı borcu nedeni ile kişinin yasal takip altına girmesi durumunda ise ne yazık ki adı kara liste olarak bilinen listeye yazılmakta ve bir daha kredi kartı kullanamayacağı gibi kredi onayı alınması da mümkün değildir. Bu nedenle bankalar ile olan ilişkide dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin ödeme düzenini hiç aksatmadan devam ettirmesidir. Kaldı ki kredi kartını ödememek değil aynı zamanda kredi kartı ödemesini geciktirmek hatta üst üste kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılması dahi kişinin kredi notunu olumsuz etkileyerek düşmesine neden olmaktadır.

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin ise birkaç ay kredi kartı limitlerini sonuna kadar kullanmaları ve ödemelerini mutlaka hesap kesim tarihinden sonra son ödeme tarihine kadar olan süre içerisinde tamamen yatırmaları gerekir. Bunun birkaç ay tekrarlanması halinde kredi notu olumlu yönde yükselerek iyi bir seviyeye taşınır.

Bu yazı Kredi Kartı, Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir