Kredi Kartı İle Yapılan Alışverişlerde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Değerli okuyucular günümüzde kredi kartı ile internet üzerinden yapılan alışverişler büyük şüphe barındırmaktadır. Son dönemlerde internet üzerinden yapılan alışverişler, yüz yüze yapılan alışverişlerden çok da farksız değil. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgileriniz başkalarının eline geçebilir. Bu nedenle alışveriş yaparken güvenli siteleri seçme konusunda dikkatli davranmanız gerekir. İnsanları dolandırmak üzerine var olan ve bu şekilde faaliyet gösteren birçok site mevcut. Bu siteleri farketmek pek kolay olmayabilir. Ancak burada güvenilir, bilindik ve müşteri potansiyeli çok olan yerleri tercih etmeniz gerekir.

Geçmiş dönemlerde internetten alışveriş yapma fikri yeni yeni kabul görmekteydi. O dönemde yaşanmış olan bazı tecrübeler insanların internet sektörünü kullanmasını engellemiştir. Ancak günümüzde internet sektörü yüz yüze yapılan alışverişi yakalamış durumda. Hemen hemen her ihtiyacımızı internet üzerinden karşılayabiliriz.

Değerli okuyucular aşağıda sizler için kredi kartı ile alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıraladık.

–           e-ticaret uygulaması yürüten siteler, kredi kartı şifresini sormamaktadır. Eğer ki şifrenizi isteyen bir site ile karşılaşırsanız buralardan uzak durmalısınız.

–          Alışveriş esnasında beklenmedik olumsuz bir durum oluştuğu taktirde, başvurabileceğiniz birimin adresi ve telefonun tüketici ile paylaşılması yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. Alışveriş yaptığınız site bu koşullara uymuyorsa güvenliğiniz için bu sitelerden alışveriş yapmamanızı öneririz

–          Online olarak gerçekleştirdiğiniz alışverişlerde garanti belgesi ve faturanızı sakladığınız sürece tüm yasal haklarınız saklıdır. Bu belgelerin en iyi şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

İnternetten alışveriş yapmak her ne kadar cazip olsa da bazı dezavantajları da olmaktadır. Alışveriş yapacağınız internet sitesi sizler için güvenli olmalı. Güvenli olmayan yerlerden yapılan alışverişler başınıza iş açabilir. internetten yapılan alışverişler insanlar için caziptir. Hem fiyat düşüklüğü hem de zaman kaybının önüne geçmek isteyen herkes internet üzerinden alışveriş yapabilir. Kredi kartı bilgilerinizi herkese vermemeniz gerekir. Çünkü adınıza harcama yapılabilir. Böylece yapmadığınız harcamalar için borç ödemek zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumu sezdiğiniz an gerekli yerlerle irtibata geçerek mağduriyet yaşanmasına engel olabilirsiniz.

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Kartı İle Yapılan Alışverişlerde Nelere Dikkat Etmek Gerekir? için 3 cevap

  1. Cem der ki:

    Kredi kartıyla alış veriş yaparken hangi web sitesine ödeme yaptığınız ve 3D sistemi olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  2. Zeliha der ki:

    Kredi kartıyla ödeme yaparaken aracı firma olup olmadığını iyi kontrol edilmesi gerekiyor.

  3. Zehra der ki:

    Kredi kartı ödemelerinizi genellikle bilindik firmalara veya bankaların mobil onaylı kredi kartıyla ödeme yapılmasını kabul eden sitelerden gerçekleştirmek gerekior.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir