Kredi Kartı Neden Bloke Olur?


 

Değerli okuyucular günümüzde pek çok kişinin kredi kartının bloke olduğunu duymaktayız. Kredi kartı kullanımı her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da bazı durumlarda oldukça tehlikeli bir hal almaktadır. Hem elde olmayan nedenlerden dolayı hem de bilinçsiz kredi kartı kullanımı bazı sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunların en başında ise kredi kartının bloke olması gelmektedir. Bankalar tarafından bloke edilen kredi kartlarının hangi sebepten ötürü bloke olduğuna aşağıda göz atalım.

Kredi kartı hiç beklenmedik durumlarda kaybedilmektedir. Veya kart sahibi nereye koyduğunu hatırlayamamaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda müşteri hizmetleri aranarak kart kullanıma kapatılabilir. Yani kart bloke ettirilir. Böylece kredi kartının başka birinin eline geçip kullanması engellenmiş olunur.  Böyle durumlarda bloke ettirilen kredi kartı, müşterinin isteği doğrultusunda tekrar kullanıma açtırılır.

Kredi kartlarının bloke olmasının en temel nedenlerinden biri ödenmemiş borçlardır. Müşteri herhangi bir sebepten ötürü borcunuz ödeyemezse kart kullanıma kapatılır. Kredi kartının tekrar kullanıma açılabilmesi için borcun tamamının yatırılması gerekir. Kredi kartının bloke olmasının bir diğer nedeni ise kartın son kullanma tarihini son ermiş olmasıdır. Herkesin de bildiği gibi kredi kartlarının üzerinde son kullanma tarihi bulunmaktadır. Bu tarihin dolmuş olması demek kredi kartının değişmesi gerektiği anlamına gelir. Banka ve finansal kuruluşlar müşterilerine mağduriyet yaşatmamak için, kart süresi dolmadan önce yerine yenisini göndermektedir. Bu nedenle bloke edilen kartların yerine yenisi kullanılabilir. Bu yeni kart eskisi ile aynı özelliklere sahiptir.

Değerli okuyucular kredi kartlarının bloke edilmesinin en büyük nedenleri ödenmemiş borçlardır. İnsanların büyük bir bölümü kredi kartı borcundan dolayı mağduriyet yaşamaktadır.Bankalar 3 ay boyunca ödenmeyen borçları nedeniyle kredi kartlarını bloke ediyor. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde yaşayan kredi kartı kullanıcılarının büyük bir kısmı banka ile avukatlık olmuş durumda. Sizde bankalar ile aranızın iyi olmasını istiyorsanız, ödemelerinizi ve harcamalarınızı düzene sokmanızı gerekir. Banka ile sorun yaşayan kişiler uzun bir süre bankacılık faaliyetlerinden yararlanamaz. Ancak bankaların her zaman bize lazım olacağını göz önünde bulundurmalıyız.

 

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur? için 3 cevap

  1. Taner der ki:

    Kredi kartı yanlış girilen şifrelerden sonra bloke olma ihtimali vardır.

  2. Mehmet der ki:

    Kredi kartınızın icralık bir durumda olmasından dolayıda bloke olması mümkündür.

  3. Gözde der ki:

    Sistemde görünen uyarılardan dolayı blok olması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir