Kredi Kartı Numarası Nedir?


 

Değerli okuyucular bu yazımızda kredi kartı numarası nedir ve kredi kartı numarası nerede yazıyor soruları üzerine bilgi vereceğiz. Kredi kartı numarası, bankalar tarafından verilen kredi kartının üzerinde bulunmaktadır. Kabartılmış şekilde yer alan bu numara 16 haneden oluşmaktadır. Ancak bu numaralar hesap numarası ya da hesap numarası değildir. Bu durumu özellikle belirtmek gerekir. Çünkü çoğu müşteri bu numarayı kredi kartı veya müşteri numarası sanmaktadır. Hal böyle olunca bazı durumlarda sorun yaşanabilir.

Kredi kartı numarasının nerede yazdığı ile ilgili bilgi vererek, kredi kartı numarası hakkında bilgi vermeye devam edelim. Müşteriler bazı durumlar için kredi kartı numarasına erişmek zorunda kalabilir. İnternetten alışveriş yaparken kredi kartı  numarası kullanılmaktadır. Güvenli bir şekilde internetten alışveriş yapmanın bir yolu kredi kartı bilgilerinin güvenli olarak girilmesi gerekir. Çünkü güvenli olmayan kredi kartı bilgileri alışveriş yapmanıza engel olacaktır. Bazı bankalar kredi kartı numarasını kartın üzerine yazarken bazı bankalar da yazmamayı tercih edebiliyor. Kredi kartı numarasının kart üzerinde yazması durumunda bu numaralar 16 handen ve kabartılmış bir şekilde basılmaktadır.

Değerli okuyucular kredi kartı numarasının özelliklerinden bahsedecek olursak, kredi kartı numarasının ilk 6 hanesi kullanılan ödeme yöntemini belirlemektedir. Eğer ki kredi kartı numaranız 4 ile başlıyorsa Visa Kart’ı ifade eder. Eğer bu numara 5 ile başlıyorsa kullanılan kart Master Karttır. Kredi kartı numarasının ilk 6 hanesi kullanılan bankayı belirler.

Bu yazımızda kredi kartı numarasının ne olduğu ve nerede bulunduğu ile ilgili bilgi verdik. Ayrıca kredi kartı numarasının neleri simgelediğini de belirtmiş olduk. Böylece kredi kartı numarasının ne anlama geldiğini bilip ona göre hareket etmek yararlı olacaktır. Kredi kartı hemen hemen her insanın hayatında yer alan bir sistem içerisinde bulunur. Kredi kartı ile yapacağınız harcamaları kredi kartı numarası ile yapacağınızı göz önünde bulundurursanız, kredi kartı numarasının ne derece önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Sizler de internetten harcama yapmadan önce kredi kartı numaranızı belirleyerek hazır bulundurmalısınız. Çünkü bu numara her an lazım olabilir.

 

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Kartı Numarası Nedir? için 2 cevap

  1. Dİlay der ki:

    Kredi kartı numarası işlemlerinizde bankanın size ait olduğunu anlayabilmesi için numaratik sistem olarakta bilinir.

  2. Derya der ki:

    Genellikle kredi kartı numarası ile müşteri numarası karıştırılmaktadır. Kart numarası müşteri numaranız değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir