Kredi Kartım Bloke Oldu Ne Yapmalıyım?

 

Günlük alışverişlerde ödeme kolaylığı sunması, acil nakit para ihtiyacını karşılaması ve faturaların otomatik ödenmesi gibi pek çok avantaj sunan kredi kartları, birçok yönden avantaj sağlaması nedeniyle insanlar tarafından tercih edilmektedir. Tüketiciler tarafından kullanılan kredi kartları nakit para taşıma gereksinimini ortadan kaldırmaktadır. Çevremizde yaşayan pek çok insan birden fazla kredi kartı kullanmaktadır. Ülke geneline baktığımız zaman bu oran gerçekten çok yüksektir. Günlük alışverişlerden tutun da daha birçok alanda geçerli olan ürünlerde kredi kartı kullanılmaktadır.

Değerli okuyucular, kredi kartının sunmuş olduğu avantajların yanı sıra bilinçsiz bir şekilde kullanımı sonrasın birtakım sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Kredi kartının yanlış kullanımı sonrasında büyük mağduriyetlerin yaşandığı kredi kartları zamanla bloke olabilmektedir. Kredi kartlarının bloke olmasının ardından nakit avans çekme veya alışveriş gibi işlemler yapılmamaktadır. Bu nedenle tekrar alışveriş yapabilmek için mevcut kredi kartı borcunun kapatılması gerekir.

Kredi kartlarının bloke olmasına neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında ilk olarak müşterinin kendi isteği doğrultusunda kredi kartını kapattırması gelir. Kredi kartının çalınması ya da kaybolması durumunda bloke edilen kredi kartı tekrar kullanılamaz. Onun yerine banka yeni bir kredi kartı gönderir.

Borç nedeniyle bloke olan kredi kartının tekrar kullanıma açılabilmesi için borcun ödenmesi gerekir. Bankaya olan tüm borcun ödenmesinin ardından 24 saat sonra kredi kartı kullanıma açılmaktadır. Kredi kartı borcunun üç dönem üst üste ödenmemesi nedeniyle yasal takip süreci başlatılır. Bloke olan kredi kartının tekrar işlevine devam edebilmesi için borcun ödenmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta yarar var. Yukarıda yer alan herhangi bir sebepten ötürü kredi kartınız bloke olabilir. Kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullanmanız durumunda kartınız bloke edilmez. Kendi isteğinizle kartınızı bloke ettirmenizde hiçbir sakınca yoktur. Ancak borç dolayısıyla bloke edilen kartların tekrar kullanıma açılması biraz sizi yorabilir. Hele ki yasal takip sürecine giren kredi kartlarının borçları nedeniyle avukat ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Düzenli ve bilinçli bir şekilde harcama yaptığınız taktirde bu tür konularda sorun yaşamazsınız.

 

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Kartım Bloke Oldu Ne Yapmalıyım? için 3 cevap

  1. Tayfur der ki:

    Bankanızın müşteri hizmetlerini arıyarak sebebini öğrenebilirsiniz ve buna göre işlem gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Tuana der ki:

    Bloke sebebini araştırdıktan sonra ona göre gerekli işlemleri yapmanız gerekiyor.

  3. Tolgacan der ki:

    Bloke edilen kartın araştırılması için müşteri hizmetlerini arayarak sebebini öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir