Kredi Kartının Asgarisini Ödememek

Kredi kartı belirli bir periyodik cetvele dayanır. Bu cetvelde hesap kesim tarihi süresine kadar kişi alışveriş yapar ve hesap kesim tarihinde kredi kartı kesilerek kredi kartı hesap ekstresi çıkarılır. Bu ekstre kişinin o ay yapmış olduğu alışveriş tutarı, taksitleri ve varsa daha önceden devreden borçlarının toplamından oluşur. Hesaplanan tutar kredi kartı ekstre borcu olup bu borcun belirli bir oranı da kredi kartı asgari ödeme tutarı olarak belirlenir.

Asgari Ödeme Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere asgari ödeme tutarı kişinin gerçekleştirmesi gereken en az ödeme tutarıdır. Bu tutarın ödenmesi durumunda kredi kartı kullanıma açık tutulur ve kişinin kredi kartından yararlanmasın sağlanır. Kredi kartı asgari ödeme oranı bankalar arasında farklılıklar göstermekte olup burada belirleyici olan önemli kriterler kişinin kaç yıllık kredi kartı müşterisi olduğu, ödeme düzeni, kredi notu ve kredi kartı limiti tutarıdır.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Ne İşe Yarar?

Asgari ödeme tutarını yatırmak kişinin kredi kartını kullanmasına devam etmesini sağlar. Belirlenen borcun en az ödeme tutarını yatırmanız durumunda kalan tutara günlük faiz işletilir ancak kredi kartınız açık tutularak alışverişlerde kartınızı kullanmanıza olanak sağlanır.

Kredi Kartı Asgari Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı yatırılmazsa bu durumda kredi kartı kullanıma kapatılır ve bloke konulur. Kredi kartı blokesi için ise borcun ödenmesi gerekir. Aynı zamanda meydana gelen bu durum kişinin kredi notu ortalamasının da düşmesine neden olur.

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Kartının Asgarisini Ödememek için 4 cevap

 1. Ramiz der ki:

  Kredi kartının genel ödemesi olarakta bilinen bu sistem doğrultusunda ceza almanız yerine taksiti erteleyebilirsiniz.

 2. Salih der ki:

  Asgari ücreti ödemek borcunuzun bir kısmını ödemeniz ve bu şekilde tüm borcunuz yerine bi kısmını ödemenizdir.

 3. Samet der ki:

  Bankalardan genel kuralları dışında ödemelerinizi aksatırsanız eğer kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır.

 4. Sami der ki:

  Kredi kartınızın borcunun tamamını ödeyemiyorsanız eğer asgarisi ödeyerek aylık erteleme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir