Kredi Kartının Avantajları ve Zararları Nelerdir?

Günümüzde artık nerede ise ödemelerde paradan daha fazla kullanılan kredi kartı aslında dikkatli ve hesaplı kullanıldığı takdirde oldukça fazla avantajı olan bir ödeme aracıdır. Kişinin yanında fazla nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran kredi kartı aynı zamanda kolay taksit yapılmasını da sağlamakta ve kişiye harcamalarını daha kolay bir şekilde takip etme imkanı sunmaktadır.

Kredi kartının avantajları arasında en önemlilerinden biri de kişinin harcamalarını 45 güne kadar ötelemesini sağlamasıdır. Kredi kartı hesap kesim tarihi sonrası yapılan harcamalar bir sonraki hesap kesim tarihine kadar biriktirilmekte ve hesap kesildikten sonra belirlenen son ödeme tarihinde banka tarafından tahsilatı yapılmaktadır. Burada önemli olan kredi kartının avantajları hakkında kişinin bilgili olması ve bu avantajları kullanmasıdır. Örneğin kredi kartı hesap kesim tarihinde kredi kartı ile alışveriş yapılması son derece yanlıştır ve bu nakit para kullanılması anlamına gelir. Çünkü bu tarihte yapılan alışverişin ödemesi 3-4 gün içerisinde yatırılacaktır.

Kredi kartının zararları ise sadece bilinçsiz kredi kartı kullanıcıları için söz konusudur. Kişinin bilinçsiz olarak kredi kartı limiti dahilinde ödeyemeyecek kadar çok harcama yapması ya da üst üste çok taksitli alışveriş yapması nedeni ile kredi kartı borcunun artması gibi pek çok nedene bağlı olarak kredi kartı borç batağı oluşabilmektedir. Burada sorun kredi kartından değil kredi kartının bilinçsiz kullanımı sonucunda oluşmaktadır.

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Kartının Avantajları ve Zararları Nelerdir? için 1 cevap

  1. merve der ki:

    Kredi kartı kullanımı konusunda olumlu ve olumsuz tüm bilgilere artık buradan ulaşabilirsiniz. Kullanım kolaylıkları ile çok daha pratik bir yaşam sürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir