Kredi Kartının Hesap Kesim Tarihi Nedir, Nasıl Değiştirilir?

Dünyanın en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olan kredi kartı aynı zamanda dikkatli kullanıldığı takdirde pek çok avantajda sağlamaktadır. Her kredi kartı belirli bir periyod dahilinde kullanılmakta ve kullanılan tutarlar kredi kartı ekstresi adı verilen özel bir hesap cetvelinde kullanıcıya bildirilerek ödeme takvimi oluşturulmaktadır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Ne Demek?

Kredi kartı yaklaşık 30 günlük bir süreç sonunda hesaplanmaktadır. Bu hesaplama tarihine kredi kartı hesap kesim tarihi adı verilmektedir. Yani kredi kartının aylık olarak hesaplanma gününe kesim tarihi denilmektedir. Bu tarih yaklaştığı anda yapılan alışverişler nakit ödeniyormuş gibi kabul edilir.

Yani örnek vermek gerekirse kredi kartı hesap kesim tarihi ayın 28’i olan bir kişi ayın birinde yaptığı harcamaları kredi kartı son ödeme tarihi baz alındığında yaklaşık 30 gün sonra öderken ayın 27’sinde bu kart ile alışveriş yaptığı takdirde bu harcamasını yaklaşık 3-4 gün sonra ödemek ile yükümlüdür. Bu nedenle yüksek tutarlı harcamaların mümkün olduğunca kredi kartı hesap kesim tarihinden sonrasına ertelenmesi önerilir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme 

Hesap kesim tarihini değiştirmek için bankanızın müşteri hizmetleri telefon numarasını aramanız yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra kredi kartı internet sitesi üzerinden de kredi kartı numarası ve kredi kartı şifreniz ile giriş yaparak kendi işleminizi kendinizin yapması da mümkündür. Ancak hesap kesim tarihini değiştirirken ödeme tarihinin maaşınıza denk getirmeye çalışmanız kredi kartı borcu ödemesinde sıkıntıya düşmemeniz açısından çok önemlidir.

Bu yazı Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Kartının Hesap Kesim Tarihi Nedir, Nasıl Değiştirilir? için 3 cevap

  1. Naim der ki:

    Kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirmeniz için bankanın şubesine giderek değişimini yapabilirsiniz.

  2. Narter der ki:

    Bankaların hesap kesim tarihi ödemenizin ne kadar olduğunu belirtildiği ve ay dönümünüzü belirttiği tarih.

  3. Nasreddin der ki:

    Kesim kesim tarihinizi değiştirmeniz oldukça kolay sadece yapmanız gereken müşteri hizmetlerinizi aramak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir