Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Türkiye’nin en güçlü bankaları arasında yer alan 11 bankanın ortak girişimleri ile kurulan ortak girişim olan Kredi Kayıt Bürosu son günlerde en çok anılan kredi notu ortalamasının hesaplanmasını üstlenmektedir. Bankaların oluşturduğu ortak bir platform olan Kredi Kayıt Bürosu bireysel kredilerin takip edilmesi, denetlenmesi ve değerlendirilmesi amacını üstlenmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu aynı zamanda Findeks kredi notu sorgulama hizmetini de sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde bankaların ulaştıkları kredi notu verilerine bireysel kullanıcıların da ulaşmasına izin verilmektedir. Kişi gerçekleştirdiği kredi notu sorgulaması ile kendi kredi notunu öğrenebildiği gibi aynı zamanda başkasının kredi nout verilerine de ulaşabilmektedir. Ücretsiz kredi notu sorgulaması hizmeti bazı farklı internet siteleri tarafından verilmekte olup bu bilgilerin doğruluğu asla kesin olmamakla beraber kişisel bilgilerin verilmesi ise kesinlikle sakıncalıdır.

İlk yapılan sorgulamalar için Findeks ücretsiz kredi notu sorgulaması yapılmasına izin verilirken ikinci sorgulamalar ve daha sonrakiler ise ücretlidir. Özellikle de başkasının kredi notunu sorgulamak isteyen kişilerin çok sayıda sorgulama yapacakları göz önüne alınarak Findeks kredi notu paketleri arasından seçimde bulunmaları daha kolay bir şekilde ve daha düşük tutarlarla kredi notu sorgulaması yapmalarını sağlayacaktır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir